2025 február 06

A Jövő Tehetségeinek versenye – 428 jelentkező indul a Tudományos Olimpián

Rekordszámú nevezés érkezett a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára

Idén minden eddiginél nagyobb érdeklődés övezi a középiskolai tudományos és innovációs tevékenységet támogató 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiát (OTIO). A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) és a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) közös sajtótájékoztatóján Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter hangsúlyozta, hogy az érdeklődés kiemelkedő. A részletes kiírás az OTIO oldalán olvasható.

Rekordszámú nevezés és külhoni részvétel

A 14-18 éves korosztályból idén 296 csapat, összesen 428 fiatal méretteti meg magát az OTIO keretein belül, köztük 17 külhoni csapat is. A verseny célja, hogy elősegítse a fiatalok tudományos és innovációs tevékenységét, ezzel is hozzájárulva Magyarország innovációs potenciáljának növeléséhez.

Innovációs kihívások és célok

Hankó Balázs rámutatott, hogy Európa versenyképessége csökken, mivel az 50 legnagyobb technológiai cégből mindössze 4 található az EU-ban, miközben az Egyesült Államok és Kína dominálja a piacot. A versenyképességi fordulat érdekében Magyarországnak növelnie kell az innovációra fordított GDP-részesedést. Továbbá csökkenti a nyugati országokhoz viszonyított különbségeket, valamint előmozdítani az ipari vállalatok és egyetemek együttműködését.

A magyar kormány az elmúlt öt évben megduplázta a doktoranduszok és kutató-fejlesztők számát, valamint háromszorosára növelte az innovációs forrásokat. Ennek köszönhetően ma már egymillió lakosra 6500 kutató-fejlesztő jut, ezt a számot 9000-re kívánják emelni. Az innováció támogatása érdekében adókedvezményeket vezettek be. Létrehozták a Kutatási és Innovációs Alapot, valamint elindították a Neumann János Programot.

Cél: Magyarország az európai innováció élvonalában

A magyar gazdaságpolitika célja, hogy 2030-ra Magyarország Európa 10 leginnovatívabb országa közé kerüljön. Ehhez hozzájárul az OTIO mellett a Magyar Innovációs Nagydíj is, amelyet a Magyar Innovációs Szövetség immár 33. alkalommal hirdetett meg kis-, közép- és nagyvállalatok számára. A pályázatra február 10-ig lehet jelentkezni olyan projektekkel, amelyek 2024-ben mérhető üzleti hasznot hoztak.

Az innovációs ökoszisztéma fejlesztésének részeként a MISZ mentorprogramokat indít, támogatva az OTIO döntőseinek és más ígéretes innovációs ötletek kidolgozóinak szakmai fejlődését.

A fiatalok sikere az ország sikere

„A fiatalok sikere a nemzet sikere”, hiszen az ő kreativitásuk és innovációs törekvéseik kulcsszerepet játszanak Magyarország gazdasági és technológiai fejlődésében. Az OTIO segíthet, hogy a magyar fiatalok nemzetközi szinten is versenyképes tudást és lehetőségeket kapjanak – emelte ki Hankó Balázs.

Az OTIO tehát nem csupán egy verseny, hanem egy olyan platform, amely elősegíti a tudományos és innovációs gondolkodásmód megerősödését Magyarországon, hozzájárulva az ország hosszú távú versenyképességéhez és gazdasági növekedéséhez.

Címlapkép forrása: Shutterstock