2024 október 06

Régi pénzérmék átvilágítás alatt – avagy mi köze a radiológiának a műtárgyakhoz?

Első látásra azt gondolnánk, semmi. Ám a régészet és az orvostudomány között – szükség esetén – igen mély kapcsolat is létrejöhet. De miről is van szó? Cikkünkben bemutatjuk a radiológia szerepét a modern régészetben és azt is, mennyi minden kideríthető egy műtárgyról egy CT-vizsgálat során!

Mi a radiológia? 

A radiológia egy olyan tudományág, amely az ionizáló sugárzások (például röntgensugárzás) többnyire orvosi alkalmazásával foglalkozik. Ezeket a sugárzásokat az Affidea Magyarország CT-vizsgálatain is arra használják, hogy képeket készítsenek a test belső szerkezetéről, például csontjainkról vagy szerveinkről. 

A radiológia azonban nem csak az orvostudományban hasznos. Más területeken is sikerrel alkalmazható – például a régészetben is. Ennek megértéséhez azonban ejtsünk pár szót a radiológiai vizsgálatok működéséről!

Képalkotó vizsgálatok az orvoslásban…

A radiológia működésének titka abban rejlik, hogy az ionizáló sugárzások áthaladnak a testen, és a különböző szövetek eltérő mértékben nyelik el vagy verik vissza ezeket. Ennek eredményeként a sugárzások képeket alkotnak, amelyek segítségével a radiológusok megvizsgálhatják a test belső részeit.

A CT, azaz a komputertomográf a radiológia egyik ága. A CT-vizsgálat, vagyis számítógépes tomográfia egy olyan diagnosztikai eljárás, amely során a test különböző régióiról 3D-s képeket készítenek. A CT-vizsgálat során a beteg egy speciális asztalra fekszik, amely a CT-gépbe csúsztatható. A gép körülbelül 360 fokban forog a beteg körül, és röntgensugarakat használva készít felvételeket a testről. A számítógép feldolgozza ezeket a felvételeket és rekonstruálja a testről készített 3D-s képeket. Ez lehetővé teszi az orvos számára, hogy részletes betekintést nyerjen a test belső szerkezetébe, és pontosan meghatározza a diagnózist.

… és a régészetben

Az érdekesség, hogy nemcsak az orvosok, hanem alkalomadtán a régészek is sikerrel alkalmazzák a radiológiát a munkájuk során. Egy CT-vizsgálat során például a röntgenvizsgálatok segítségével azonosítani lehet a korábban rejtett vagy rejtve maradt részleteket. Különösen az addig nem azonosított fémtárgyakat, azok alakját, eredeti szerkezetét. Ilyenek lehetnek például az agyagedényekbe rejtett pénzérmék, kardok keresztvasa, díszítése is. A leggyakrabban akkor használják ezt a módszert, ha mondjuk a bőr-, a fa- vagy a textilburkolatos tárgyak felszínét nem szeretnék megbontani a kutatók. Így láthatjuk meg a szabad szemmel már csupán korrodálódott vasdarabnak tűnő tárgyak valódi alakját. 

A radiológia tehát számos területen, köztük a régészetben is fontos szerepet játszik, segítve a szakembereket a rejtett információk feltárásában.