2024 december 27

Nyitunk!

Magyarországon szerencsére csökkenőben van a koronavírus harmadik hulláma. A naponta újonnan igazolt fertőzöttek száma már hetek óta csökkenő tendenciát mutat. Budapesten például lakosságarányosan most annyi az új fertőzött, mint február közepe után; akkor pedig még egyáltalán nem beszélhettünk a harmadik hullám berobbanásáról. A kórházban ápoltak száma is ütemesen csökken, és egyre kevesebben vannak lélegeztetőgépen is. A halottak száma is némileg csökken, de sajnos ez az adat fog a legkésőbb kedvezőbb képet mutatni. Az oltási program is dinamikusan halad, megvan a 3,5 millió beoltott, ezért nyithatnak az éttermek teraszai, már este 11 óráig kint lehetünk a kijárási korlátozás kitolása miatt.

Pozitív hírek a gazdaságnak

Jövő héten elérjük a 4 millió beoltottat is, a felnőtt lakosság közel fele tehát védettnek lesz tekinthető az oltás utáni védettségi idő lejárta után. Ekkor nyit szinten minden: szállodák, éttermek, állatkert, konditerem, színházak, mozik. Lényegében a gazdasági újranyitás legfontosabb mérföldkövéhez érkezünk ezzel el. Nem igazán lesz olyan szektor, amelyik továbbra is veszteségeket kell, hogy elkönyveljen. Fontos kiemelni, hogy csak a védettségi igazolvány birtokosai számára lesznek látogathatók ezek a helyek. Ez egyrészt az oltási hajlandóságot növeli majd várhatóan, másrészt némileg szűkíti a beérkező vendégek számát az idézett intézményekben.

Ráadásul Varga Mihály pénzügyminiszter nemrég közölte, hogy újabb gazdaságvédelmi intézkedések meghozatalára kerülhet sor a közeljövőben. Mindez azt jelenti, hogy nincs még vége a fiskális gazdaságélénkítésnek Magyarországon sem.

Mit jelent ez a magyar eszközökre nézve?

Az, hogy az Európai Unióban mi tudunk a leggyorsabban nyitni, jelentős előnyt jelent. Az oltási program gyorsasága alapján a világ élmezőnyében vagyunk, és ha nagyobb engedékenységgel azt mondjuk, hogy az oltások a nyitással arányosak általában, akkor a gazdaság újraindításában is az elsők közé kerültünk. Alapvetően a harmadik járványhullám igen negatívan érintette a magyar eszközöket, a BUX rendkívül alulteljesítő volt a nemzetközi rallyban, és a forint is jelentősen gyengült a vírus hazai felfutásakor. Ennek analógiájából kiindulva pozitív hatást kellene, hogy gyakoroljon a kedvezőre forduló járványhelyzet és a gazdaság feltámadása.

Egyelőre azonban ezt nem látjuk, továbbra is inkább gyengébben szerepel a BUX, mint az amerikai vagy európai irányadó részvényindexek. De ennek ellenére továbbra is érdemes lesz figyelni akár a magyar tőzsdeindex, akár a forint alakulását. Lehetséges ugyanis, hogy a gyorsabb talpra állás később, konkrét számadatok tekintetében árazódik be.