A NAV újból lecsapott – Áfacsalás és fiktív számlázás egy távol-keleti importőrnél
A NAV újabb fiktív számlázási ügyet göngyölített fel. Lebukott az adóelkerülő távol-keleti cég. 320 milliós bírság vár az adócsalókra.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hónapokig figyelte egy importőr gyanús pénzügyi manővereit, és sikerült megakadályoznia az államkassza több százmillió forintos megkárosítását – közölte az adóhatóság hétfőn az MTI-vel.
Gyanús pénzmozgások és fiktív számlázás
A NAV adatelemzői még tavaly nyáron figyeltek fel egy vállalkozásra, amely egyik napról a másikra jelentős volumenű, csaknem egymilliárd forint értékű távol-keleti árut importált. Bár a cég kezdetben szabályosan megfizette a közterheket, a hatóság számára gyanús volt, hogy a termékek további mozgásának nincs nyoma.
A NAV áfa ellenőrzése feltárta, hogy az importőr ugyan értékesítette a termékeket hazai boltoknak, de negyven millió forint áfát nem vallott be. Az adóhatóság ezért az árukészletet zár alá vette biztosítékként.
Trükközés és újabb NAV-ellenőrzés
A cég a figyelem elterelése érdekében az ellenőrzést követően 700 millió forintnyi számlát állított ki. Az online adatokból egyértelműen kiderült, hogy valójában nem volt valós forgalom tavaly decemberben. A vállalkozás trükközésbe kezdett és rendezte a 40 milliós tartozását. Ezt követően a NAV újabb ellenőrzésbe kezdett.
Ennek során a 128,5 millió forint értékű árukészletet ismét visszatartották, valamint a cég bankszámláit is zárolták. A hatóság egyértelműen bebizonyította, hogy fiktív számlázás történt, és az államkasszát legalább 160 millió forinttal károsították meg.
Súlyos büntetés és szigorú fellépés
Tekintettel a szándékos adóelkerülésre, a cégre 200 százalékos adóbírságot szabhatnak ki, ami további 320 millió forintos befizetési kötelezettséget jelenthet.
A NAV hangsúlyozta, hogy hasonló ellenőrzésekre és szigorú szankciókra számíthatnak azok az importőrök, akik adóelkerülési céllal működnek, és közvetett vámjogi képviselők segítségével próbálnak kibújni a jogszabályok alól.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock