2024 október 06

Mikor ideális választás az úszókapu?

Manapság egyre több háznál bukkan fel az úszókapu, és váltja ki a guruló, vagy épp a befelé nyíló változatot. Ennek oka, hogy számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, ami miatt sokan döntenek mellette. De hogy mikor is bizonyul jó döntésnek? Nézzünk meg pár konkrét példát!

Ha kis alapterületű az udvarunk

A kétszárnyú kapu vitathatatlanul ízléses és elegáns, de sajnos igen nagy a helyigénye is, hiszen a szárnyak zavartalan mozgatásához szükséges területet szabadon kell hagyni. Egy nagy méretű portán ez nem okoz gondot, de egy apró udvar esetében annál inkább. Ilyenkor célszerű megfontolni inkább egy Nívó úszókapu beszerzését.

Ez a kapufajta ugyanis a kerítéssel párhuzamosan mozog, így minimális helyigénye van. Csupán a kerítés mellett kell szabadon hagyni egy maximum 6-7 méter hosszú, és kb 1 méter széles részt, hogy akadálymentesen lehessen nyitni-csukni. A kapubejáró többi része azonban szabadon marad, és kedvünk szerint hasznosíthatjuk. 

Lehet, hogy ezzel pont nyerünk annyi területet, ahol elfér egy virágágyás, néhány cserje, fa, vagy akár egy-két kényelmes kerti bútor. Máris nem kell választani a praktikussági és a komfortossági szempontok között. 

Ha volt már korábban tolókapunk, de nem voltunk vele elégedettek

Bár a tolókapuk is helytakarékos megoldásnak számítanak, de azért nem teljesen hibátlanok. A mozgatáshoz szükség lesz egy sínre, amit a kapunyílásban kell elhelyezni és ügyelni kell rá, hogy mindig tiszta legyen. 

Hogyha ugyanis például hó, jég vagy sár lepi be, akkor a kapuszárny alján lévő kerekek akadályba ütköznek, és a kapu mozgatása nehézkes lesz, rángatás hatására pedig előfordulhat, hogy kisiklik. Emellett sokak számára zavaró is, hogy a sínen való áthaladáskor döccen egyet az autó.

Ezeket a “gyermekbetegségeket” viszont a modernebbnek számító úszókapuk tökéletesen kiküszöbölik. Itt már nincs talajra helyezett sín, ugyanis ez a kapuszerkezet aljába került beépítésre, a kerekek pedig védett helyen vannak. Az úszókapunak tehát nem árt a csapadék vagy a fagy, a mozgatást semmi nem akadályozza.

Amennyiben eddig tolókapunk volt, de sok gond akadt vele, akkor célszerű lecserélni az úszó változatra. Azt viszont vegyük számításba, hogy ennél a típusnál van egy úgynevezett ellensúly is, ami miatt a szárny hosszabb lesz, mint a sima guruló kapuk esetében.

Ha a telkünkön nem egyenletes talaj

A hegyes-dombos vidékeken a telkek sokszor nem vízszintesek, hanem igen nagy magasságkülönbségek is előfordulhatnak. Ez nemcsak a házépítés során adhatja fel a leckét, hanem a kerítés és a kapu kiválasztásakor is.

Amennyiben a telekre belépve rögtön meredek emelkedő vagy lejtő van, ugyancsak az úszókapu lehet a legcélszerűbb megoldás. Emelkedő esetén fizikailag nincs is hely kétszárnyú kapunak, mert nem tudnánk kinyitni (az utca felé nem nyílhat), lejtőnél pedig a szárnyak nyitott állapotban szinte a “levegőben lebegnek,” ami egyrészt nem praktikus, másrészt nem is mutat jól. Az úszókapuval viszont ezeket a problémákat remekül kiküszöbölhetjük.