2025 január 22

Miért verik szét az OTP-t?

A legnagyobb hazai bank árfolyama az elmúlt alig 8 kereskedési nap alatt horrorrá változott, gyakorlatilag a leginkább jellemző kifejezés a mozgására a folyamatos esés. Érdemes tehát megvizsgálni, hogy mi vezetett a bankpapír régen nem látott hanyatlásához, és hogy mi lehet a várható folytatás az extrém mértékű zuhanás után.

Mi történt számokban?

Az OTP múlt hétfőn érte el lokális csúcsát, 10770 Ft-on. Bár itt néhány indikátor (például órás RSI) némi túlvettséget mutatott, alapvetően a forgatókönyvek között volt a csökkenő csatornából való kitörés. Előző héten azonban lefelé vette az irányt a papír, és a hetet több, mint 6 %-os eséssel fejezte be a hétfői csúcstól számítva. A hétvégén jött a hír a moratórium meghosszabbításáról, ami bár néhány tízmilliárdos plusz terhet jelent a bankszektor számára, mégis döntő jelentőséggel bírhat, hogy újra bizonytalansági tényező lépett fel az egyébként is igen instabil hazai makrokörnyezetben.  

Az esés tehát több mint 1870 pontot ölel fel mostanra, ami ilyen rövid idő alatt rendkívülinek számít az OTP esetében; közel 20 %-os leértékelődésről beszélhetünk tehát, az OTP piaci kapitalizációja több, mint 520 milliárddal csökkent alig több, mint 1 naptári hét alatt. Ekkora értékvesztés időarányosan pláne ritka, hogy hasonlót találjunk, a márciusi zuhanáshoz kellene visszamennünk, ha az előttit keresnénk, akkor pedig éveket. Vizsgáljuk meg, mi okozhatta ezt az intenzív zuhanást, illetve hogyan értékelhetők az OTP kilátásai?

Hiteltörlesztési moratórium meghosszabbítása

A fent már említés szintjén szóba hozott intézkedés 735 ezer lakossági szerződést érint, közel 1 millió embert. Ők a következő körből kerülnek ki: gyermeket nevelő szülők, nyugdíjasok, közfoglalkoztatottak, munkanélküliek. A hosszabbítás 2021. június 30-ig szól, ezzel kalkulációk szerint 400-450 milliárd forintnyi hitel megfizetésétől mentesíti egyelőre az állam az arra jogosult hiteleseket.

Erre a hírre önmagában nehéz lenne 1800 forintot esnie az OTP-nek, mivel elsősorban cash flow-problémát okozhatna ez a döntés, nem pedig jövedelmezőségit. A portfolio.hu szerint ugyanis 20 milliárdos teher jutna a bankszektorra a kamatkiesés miatt. Érdekesség, hogy az OTP értéke többel esett most, mint amennyi hatása akkor lenne a döntésnek, ha azt a 400-450 milliárd forintot egyáltalán nem is kellene kifizetnie a lakosságnak. Természetesen erről szó sincs, és nem is lehet, de szemléletessé teszi az esés mértékét.

Technikai szemmel

https://tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_83e0f1c6c161544c0caf3e2c2b6b15f0.png

A grafikon címe lehetne az is, hogy extrém túladottság. Látható, hogy a napos RSI hétfő óta képtelen kijönni a 30 alatti zónából, ennyi ideig nagyon ritkán tartózkodik itt ez a különben OTP-nél általában működő indikátor. A Bollinger-szalagot is régen látta már belülről az árfolyam, hétfő óta szintén inkább kint tartózkodik belőle az OTP részvényeinek árfolyama, mint belül. A ROC indikátor (lényegében ugyanaz, mint a Momentum indikátor, csak más a középérték) még nem mutat fordulatot, és az MACD is erősen tartja a beadott eladási jelzését. A túladottság azonban jelentős, illetve a forgalom is kiemelkedő; ezt kétféleképpen is lehet értelmezni, egyrészről a forgalom adja az esés erejét, másrészről viszont a nagy forgalom főszabály szerint megöli a trendet.

https://tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_dc760c952c7a1ac41e526e16dd6558b2.png

Ez, a kevés technikai indikátorral ellátott 5 órás grafikon mutatja meg a legjobban talán a túladottság mértékét. Látszik, hogy még 5 óráson is reménytelennek látszik az RSI 30 fölé kerülése, sőt, inkább 20 környékén tartózkodik. A Bollinger-szalagok bár kitágultak, így benne van az árfolyam, szemléletes a több, mint 2300 forintos különbség a Bollinger-tető és a Bollinger-alj között. Itt sem látunk tehát fordulatra utaló jelet, erős, extrém szintű túladottságot viszont annál inkább.

https://tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_b2defecf2e38598a05253f145f534650.png

A tényleg erős idegzetűeknek pedig íme az órás OTP árfolyamgrafikon. Erős RSI divergencia, Bollinger-szalagokból való kiesés és ottmaradás, illetve a ROC indikátor is fals jelzést adott tegnap a fordulatra vonatkozóan.  Fordulatot az jelentene, ha stabilan 30 fölé érne az RSI, ez egyelőre nem sikerül a bankrészvénynek.

Hangulat?

Az esések megfejtése egyébként is sokszor nehéz feladat, ahogy az emelkedéseknél szintén, ugyanakkor ilyen mértékű és gyorsaságú zuhanásnál ez még komplikáltabb. A piaci hangulat változását kell elemeznünk, hogy esetlegesen mélyebbre lássunk a beszakadás okára vonatkozóan. Elsőként nézzük a külföldi piacokat. Egyértelmű, hogy a kinti korrekciók katalizátorai a BÉT-en fellelhető esésnek, azonban ennek mértéke már érdekesebb. Az OTP ugyanis 18 %-ot, az S&P, vagy akár a DAX alig néhány százalékot veszített értékéből múlt hét óta, kevesebb, mint feleannyit gyengült a gyengén muzsikáló német tőzsdeindex is, mint az OTP. A BÉT-en is értelemszerűen az OTP szerepel a leggyengébben az elmúlt másfél hét alapján, de figyelemreméltó, hogy ma például a Mol is jelentős esést kénytelen elszenvedni. Ami még OTP specifikus tényező lehet, az a forint zuhanása, most fog kiderülni, hogy az MNB mai bújtatott kamatemelése mennyire segít ezen a helyzeten.

Bankszektor, mint gyengélkedő ágazat

Meg kell említeni, hogy a régiós és nemzetközi bankok sem állnak túl fényesen, az alábbi grafikon az Erste mozgását mutatja.

https://tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_560997b359ead1fa0a28b7f9545fd9d8.png

Meg kell jegyeznünk a gyengeség elismerése mellett, hogy az Erste azért a mai napon már visszafordult, és korrekciót képes felmutatni, míg az OTP egyelőre töretlenül esik, legfeljebb stagnál.

Összességében elmondhatjuk, hogy az OTP esése érthető a technikai és fundamentális, hangulati szempontok alapján, azonban mértéke nehezebben magyarázható. Rövidtávon elvileg felpattanásnak kellene következnie, legalábbis ennyi ideig nem szokott túladott szinten tartózkodni a bankpapír. A fordulathoz azonban erős technikai jelzések, illetve az általános befektetői hangulat erőteljes javulása lenne szükséges.