2024 december 23

Miért fontos viharkárra biztosítást kötni?

Manapság egyre többször kell szembenéznünk azzal, hogy az időjárás nem kímél bennünket. Évente több alkalommal is sújtja a térséget erős vihar, zivatar, jég, villámlás, árvíz és még sorolhatnánk.

Szakemberek szerint az elkövetkezendő években sem lesz sajnos jobb a helyzet. Ezek a viharok jelentős kárt tehetnek az ingatlanunkban, az ingóságainkban, az autónkban és persze az udvarunkban. Pénzügyileg nehéz helyzetbe kerülünk, ha a lakásbiztosítás nem terjed ki ezekre a károkra.

Mi számít viharkárnak?

Viharkárnak a biztosítók az 54 km/h vagy az afeletti légmozgás által okozott kárt tekintik. Ez bekövetkezhet a szél nyomó- és szívóhatása miatt, valamint akkor, ha a vihar által elsodort tárgyak a vagyontárgyakban tesznek kárt.

Előfordulhat, hogy a csapadék megrongálja a tetőzetet, megbontja a nyílászárót. A viharkár biztosítással viszont megóvhatjuk magunkat a káresemény kapcsán bekövetkezett nagy kiadásoktól. A biztosító a vihar erejét és a levonulását meteorológiai adatokkal állapítja meg, tehát ez után fogja eldönteni, hogy viharkárnak minősül-e az adott eset.

Mire terjed még ki?

Az első és leggyakoribb problémát a villámcsapások okozzák. Ez lehet közvetlen vagy közvetett formában is, amikor az otthonunkat találja el, ami tűz okozása nélkül tesz kárt az ablakokban, ajtókban, kéményben, napelemben vagy éppen az elektronikai eszközeinkben még akkor is, ha azok túlfeszültség-elleni védelemmel voltak ellátva.

A legjobb lakásbiztosítások a CoverMe oldalán azonban kiterjednek az 1000 méteren belül lecsapott villámkárokra is, amikor az otthonon kívül történik az eset, de az a vezetékeken keresztül bejut a házba.

A másik gyakori káreseményt a jégeső okozza, ami a tető mellett a napelemben és az egyéb ingóságokban is kárt okozhat. A vihar betörheti az üveget, az üvegház oldalait, az ablakot, a redőnyt, de a melléképület is veszélyben lehet.

Akinek vannak értékes kerti bútorai és azokat nem tudja megfelelő helyen tárolni vihar esetén, akkor azokra is érdemes biztosítást kötni.

Hogyan előzhetjük meg a kárt?

Fontos, hogy a biztosítottnak kármegelőzési kötelezettsége van. Ez azt jelenti, hogy a szerződő cég elvárja, hogy ne nyissunk ablakot viharban, tegyük el az értékes dolgainkat, tárgyainkat, bútorainkat az udvarról, húzzuk ki az elektromos eszközeinket a konnektorból. A biztosítottnak kötelessége kivágni a korhadt fát, ami vihar esetében rádőlhet a házra, de igaz ez a régebbi épületek lebontására is.

A villámcsapások ellen védelemmel is kell rendelkezni, akár villámhárítóval, de fontos a rendszeres karbantartás is. Ahol nincs állandó lakó, ott a biztosítók nem véletlenül számolnak fel magasabb díjakat, hiszen a kármegelőzés nem minden esetben lehetséges.

A nyílászárók, a kémény, a tető ellenőrzésével sokat tehetünk azért, hogy olcsóbban megússzuk a vihart. Fontos tudni azonban, hogy egyetlen biztosítás sem nyújt fedezetet olyan károkra, amik azért keletkeztek, mert elhanyagoltuk a karbantartást a ház körül. Egy lyukas tetőre nem fizetnek, ha az eső esetén beázik.