2024 május 08

Merre tovább, OTP?

Volatilis időszak volt az OTP számára az elmúlt egy hónap, csaknem 2000 forintos sávban ingadozott a legnagyobb hazai bank részvényeinek árfolyama. Tekintsük át, hogy milyen hírek lehetnek befolyással a bankrészvény árfolyamára, illetve, hogy a technikai elemzés szerint hogyan áll most az OTP!

Elnökválasztás, vírus, és egyedi tényezők

Az OTP követi le általában a legjobban a nemzetközi tőkepiaci folyamatokat, gyakran jól tesszük, ha nyitás előtt megnézzük például az amerikai tőzsdék záróértékeit, hogy következtethessünk a napi várható nyitásra és kezdeti mozgásra. Mivel az amerikai elnökválasztásnak közvetlenül nincs a magyar vagy az OTP számára még releváns közép-európai bankszektorra ráhatása, ezért inkább az általános piaci hangulat számíthat. A helyzet jelenlegi állása szerint Trump győzelmének örülnének leginkább a piacok, főleg úgy, hogy a felmérések szerint már ez lenne a meglepetés forgatókönyv. Biden győzelme esetén sem garantált az esés, de a jelenlegi helyzet alapján talán a republikánus elnök további regnálása adna okot piaci optimizmusra, ami kihathat a magyar tőzsdére, ezáltal az OTP-re is.

A koronavírus-helyzet nemzetközi romlása, illetve javulása szintén közvetetten, a külföldi piacokon keresztül érintheti az OTP-t a következő hetekben. Ide sorolható a készülő vakcinákkal kapcsolatos hírek is. Fontos kiemelni, hogy az OTP sokszor jóval enyhébben reagál a nemzetközi tőzsdéket egekbe repítő  vagy szakadékba taszító hírekre. A magyar helyzetre való reagálás inkább az intézkedésektől függ, a BUX általában nem reagál a magyar esetszámok közlésére, az OTP viszont annál érzékenyebb a gazdaságot vagy a bankszektort szorító döntések bejelentésére. Ilyenről egyelőre az ismerteken túl elvileg nincs kilátás, de a bizonytalanság bent maradhat a papír árfolyamában.

Az egyedi tényezők közé leginkább a forintárfolyam alakulása sorolható, ahogy egy korábban cikkünkben is rávilágítottunk. A forint gyengülése rövidtávon rosszul érinti az OTP-t az országgal kapcsolatos általános bizalomvesztés jeleként. Meg kell említenünk, hogy Csányi Sándor esetleg újabb részvényvásárlásai, illetve a magyar gazdasággal kapcsolatban megjelenő adatok is várhatóan hatást gyakorolnak a bankrészvény árfolyamára a következő hetekben.

Technikai kép

Forrás: www.investing.com

Látható, hogy az OTP részvény árfolyama jelentősen emelkedett szeptember végétől, és elérte az 50 napos mozgóátlagot 10100 forint felett. Az azonban megállította az emelkedést, míg végül előző hét csütörtökön a napos Bollinger-közepet tesztelte vissza a jegyzés, végül pénteken mérsékelt emelkedéssel zárt a papír. Egyelőre ez egy technikai jellegű korrekciónak fogható fel, probléma akkor lenne igazán, ha a Bollinger-közép sem tartaná meg az árfolyamot, illetve ha a 9000 forintos lélektani határ újra elesne. Felfelé történő mozgás esetén újra az 50 napos mozgóátlag áttörésével próbálkozhat az árfolyamot, ehhez azonban a ROC indikátor pozitívba fordulása is szükséges lehet.