2024 október 05

Lehetséges-e a födémet utólag szigetelni?

Az épületek hőszigetelése napjainkban időszerű és divatos téma, de a hővédelem szerepét megértve nyilvánvaló, hogy szükséges, egyrészt az energiaköltségek csökkentése, másrészt a környezet védelme miatt. 

A homlokzatok és a nyílászárók hőszigeteléséről hallani a legtöbbet, mivel ezek hővesztesége a legnagyobb, illetve ezek szigetelése a leglátványosabb. Nem szabad megfeledkezni azonban a tetőkről és a padlásfödémekről sem, amelyek hővesztesége szintén jelentős. Az új építéseknél az érintett szerkezetek hőszigetelése magától értetődő, azonban a régi épületek kivitelezésénél ez korántsem volt így. Szigetelhetők-e visszamenőleg a födémek, és milyen szigetelőanyagok alkalmasak rá? 

Miért van szükség az épületek hőszigetelésére?

A Premep.hu építőanyag-kereskedő cég hőszigetelési anyag kínálatában a beépíthető elemek széles skálájából válogathatsz, amennyiben homlokzati, lábazati, tetőtéri és egyéb szerkezetekhez szükséges szigetelőanyagokat keresel. Éghajlatunkon a kedvezőtlen hőmérséklet miatt a komfortérzetünk növelése érdekében hosszú hónapokon keresztül szükség van az otthonaink fűtésére, illetve a klímaváltozásnak köszönhetően egyre forróbb nyarak miatt a klimatizálásra is. Azonban szigetelés hiányában a hő szabadon távozik a lakásokból, így nemcsak fázunk vagy melegünk lesz, de még a környezetet is szennyezzük, károsítjuk. 

A külső határolófalak és az ajtók és ablakok szigetelése mindenki számára egyértelmű, hiszen az egyik oldalon hideg van, a másikon meg kellemes hőmérsékletet szeretnénk, azonban a padlásfödémek esetén már nem ennyire szemmel látható. Azonban egyszerű fizika, az köztudott, hogy a meleg levegő felfelé száll, így a fűtésből származó meleg is. Amennyiben nincs akadálya, elillan a tetőn át, ahelyett, hogy minket melegítene, ezáltal kidobott pénz a fűtés. Éppen ezért szükséges beépített tetőtér esetén a tetőt, beépítetlen padlástér esetén a padlásfödémet szigetelni.

Padlásfödémek hőszigetelése utólag

Tehát a komfortérzetünk és a fűtési költségek mérséklése miatt szükséges szigetelni akár utólag is a padlásfödémet, ha a tetőtér lakatlan. Visszafelé is igaz a képlet, vagyis nyáron a napsütés hatására felmelegedő padlástér nem sugározza lefelé a lakótérbe a meleget, ha a födémet hőszigeteltük.

A födém szigetelése kisebb munka, mint a homlokzaté vagy a tetőé, és akár házilag, különösebb szaktudás nélkül is kivitelezhető. Többféle szigetelőanyagot alkalmazhatunk rá, a természetes üveg- vagy kőzetgyapot éppúgy megfelelő, mint az EPS szigetelés. 

Milyen vastag szigetelést válasszak?

Padlásfödémek hőszigetelésére a homlokzati szigetelőanyagoknál vastagabbat szokás választani, jellemzően 20-30 cm vastagságú már elegendő lehet, de minél vastagabb, annál nagyobb lesz a fűtésiköltség-megtakarítás.

Akármelyik szigetelőanyagot is választjuk, 2 rétegben javasolt rakni, soronként eltolva és kötésben, hogy növeljük a szigetelőképességét. Helyenként a közlekedést biztosítani kell lépésálló hőszigetelő vagy OSB lapokkal.