2025 február 21

Újabb öt év Kovács Lászlónak – Jön a szigor és az MI alapú ellenőrzés?

Kovács László újabb öt évig vezetheti a Közbeszerzési Hatóságot. Célja a szabálytalan közbeszerzések kiszűrése, a kkv-k támogatása és a fenntarthatóság előmozdítása. A jövőben mesterséges intelligencia is segítheti az ellenőrzési folyamatokat.

A Közbeszerzési Hatóság tanácsa újabb öt évre bizalmat szavazott Kovács Lászlónak, így folytathatja munkáját a szervezet élén. A döntés megerősíti az elmúlt években végzett munka fontosságát, és újabb lehetőséget biztosít a közbeszerzési rendszer további fejlesztésére – számolt be a vezető kinevezéséről a hivatal.

Szabályosság és átláthatóság a fókuszban

Az újraválasztott elnök kiemelt célként jelölte meg a szabálytalan, versenykorlátozó közbeszerzések kiszűrését és korrigálását. Ehhez egy hatékonyabb ellenőrzési rendszert kíván működtetni, amely elősegíti a piac tisztaságának megőrzését és az átláthatóság növelését. Ennek érdekében mesterséges intelligencia alapú eszközök bevezetésének lehetőségét is vizsgálják.

Támogatás a hazai vállalkozásoknak

Kovács hangsúlyozta, hogy a magyar kis- és középvállalkozások (kkv-k) szakmai támogatására továbbra is nagy figyelmet fordítanak. A cél, hogy ezek a vállalkozások meghatározó szereplői maradjanak a hazai közbeszerzési piacnak.

Fenntarthatóság és innováció

Az új elnöki ciklus másik fontos pillére a fenntarthatóság előmozdítása. A hatóság célja, hogy minél szélesebb körben terjedjenek el a fenntartható közbeszerzési gyakorlatok, amelyek hozzájárulhatnak a gazdaság és a környezet hosszú távú egyensúlyának megőrzéséhez.

Szakmai múlt és jogalkotási tapasztalat

Kovács László szakmai pályafutása során számos kulcsszerepet töltött be a közbeszerzési jogalkotás területén. Jogi és közgazdász végzettségével részt vett a 2011-es és 2015-ös közbeszerzési törvények kidolgozásában. A Miniszterelnökségen és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban betöltött vezetői szerepei után 2020 óta a Közbeszerzési Hatóság elnöki posztját tölti be.

Folytatódik a közbeszerzési rendszer fejlesztése

A következő években a hatóság folytatja az ellenőrzési folyamatok hatékonyságának javítását és a piaci verseny tisztaságának megőrzését, miközben a fenntartható közbeszerzési gyakorlatokat is erősíteni kívánja. A szakmai tapasztalatok és az új technológiai megoldások beépítésével még átláthatóbb és hatékonyabb közbeszerzési rendszer kialakítása a cél.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock