
Királyság a senki födjén – Egyiptom és Szudán között a sivatag mélyén
Új államot hoznak létre Északkelet-Afrikában, egy elhagyatott sivatagi régió közepén, amelyet az Egyesült Államok önjelölt uralkodói alapítottak.
A bizarr projekt ambiciózusnak tűnik, finanszírozása azonban homályos. Egyiptom és Szudán közötti poros sivatag mélyén épül az új afrikai Dubai. Üdvözlünk a „Kus Királyságában” szól az invitálás, egy fantáziaállamban, amely a világ egyik legforróbb régiójában a történelmi büszkeségre és a gyarmati traumára igyekszik legitimitását meríteni.
Senkiföldjének a közepén
A projekt éppoly bizarr, mint amennyire lenyűgöző. Bir Tawil senkiföldjének közepén egy futurisztikus városállamot építenek homokból. Küldetése nem kevesebb, mint az ősi Kush, egy hatalmas birodalom digitális újjászületése, amely évszázadokon át kulturális és politikai központként szolgált Dél-Egyiptomban. Ma az azonos nevű királyság a büszkeség és az örökség, valamint egy olyan jövő szimbólumaként szolgál.
Amelyben Afrika újraértelmezi önmagát. Egy egy olyan jövőé, amelyben az afrikaiaknak már nem kell jobb életre számítaniuk Európában, hanem saját helyük van, amely innovatív üzleti helyszínként új kilátásokat teremt. De ez még nem minden. A „Kush Királysága” célja az is, hogy a világ vallásilag legtoleránsabb országává váljon, és egyesítse a különböző hátterű embereket.
Ennek az álomvilágnak az építője Ő Királyi Fensége Mansa Suliman Al Kushi és Delois Blakely. A pénzügyi világból származó férfi, aki „országvállalkozónak” nevezi magát, az ENSZ afrikai jóakaratú nagykövete és emberi jogi aktivista, aki gyakran harmadik személyben emlegeti magát. A 83 éves Blakely tiszteletbeli címét egy hagyományos ghánai ünnepségen vette át. míg Al Kushi is megkoronázta magát. Saját bevallásuk szerint a két király 1993-ban közösen alapította a „Kush Királyságát”, és azóta elsősorban egy dologra koncentrálnak: a PR-ra.
Az interneten egyre gyűlnek a beszédek, rendezvények és sajtóinterjúk, amelyekben Blakely és Al Kushi az égig dicsérik a projektet és támogatóit. A városállam hivatalos weboldala és Instagram-csatornája is lenyűgöző. A mesterséges intelligencia által generált fotók és videoklipek egy pompás felhőkarcolókkal, virágzó pálmafákkal és hangtalanul sikló elektromos autókkal teli országot ábrázolnak.
Több a látvány, mint a tartalom
Amit ez azonban nem árul el, az az, hogy Bir Tawil valójában nem több, mint körülbelül 2000 négyzetkilométernyi sivatag. A trapéz alakú régió Egyiptom és Szudán között fekszik , körülbelül 200 kilométerre nyugatra a Vörös-tengertől, és geopolitikai anomáliának számít. Bár a terület lakható, hivatalosan egyetlen állam sem igényli azt. Ez a gyarmati korszak két, ellentmondásos határkijelölésének köszönhető. 1899-ben Bir Tawilt Szudánhoz, a szomszédos, stratégiailag fontosabb Hala’ib háromszöget pedig Egyiptomhoz csatolták.
1902-ben a britek megváltoztatták döntésüket, és felcserélték a két régió közigazgatási hovatartozását. Ma Egyiptom az 1899-es, Szudán az 1902-es határra hivatkozik – mindkettő igényt tart az erőforrásokban gazdag, a Vörös-tengerhez vezető Hala’ib háromszögre, de Bir Tawilra egyik sem. Így a sivatagos régiót a mai napig de facto terra nulliusnak, senki földjének tekintik.
Blakely és Al Kushi
Blakely és Al Kushi állítása szerint azonban most már több mint hétmillió ember kért állampolgárságot a királyságukban. A két politikus nem reagált a német Spiegel politiaki magazin ismételt interjúkéréseire. A projekt Instagram-csatornájának kevesebb mint tízezer követője van, ami távolról sem egy széleskörű tömegmozgalomra utal. Az sem világos, hogy honnan lesz pénz az utópiájuk felépítéséhez.
Egy idén januárban Manchesterben elmondott beszédben legalább némi támpontot adtak. „A világ tartozik nekünk valamivel” – magyarázza Blakely sztoikus arckifejezéssel. A transzatlanti rabszolga-kereskedelem továbbra is az emberiség történelmének legnagyobb bűncselekménye, amelynek következményeit a fekete gyerekek a mai napig érzik. Gyerekként az Egyesült Államokban
őt magát is gúnyolták afrikai arcvonásai miatt. „
Mindent elvettek tőlünk” – mondja. Most itt az ideje, hogy az afrikaiak ragyogjanak. Ennek elérése érdekében legalább hárombillió dolláros kártérítést követel a rabszolgasorba taszított afrikaiak leszármazottainak. Ez könnyen fedezné egy Dubai-szerű város költségeit Észak-Afrikában.
Részletes építési tervek
A weboldaluk szerint a királyságnak már van alkotmánya és részletes építési tervei. Al Kushi szerint a diplomáciai kapcsolatok már megtörténtek Szudánnal, Egyiptommal és más afrikai országokkal. A projekt azonban még messze van a nemzetközi elismeréstől – nem utolsósorban azért, mert nincs valódi lakossága. Eddig a „Kush Királyság” elsősorban külföldről működött, adminisztratív központjai Washingtonban és New Yorkban voltak.
Mégis túl könnyű lenne az egészet csupán egy önjelölt királyi család bizarr fantáziájának tekinteni. Az elképzelés egyre terjed. A kenyai TV47 Kenya műsorszolgáltató riportja lenyűgözően bemutatja ezt: Egy közel 20 perces interjúban Al Kushi történelmi küldetéssel rendelkező látnokként mutatkozik be. A műsorvezető a végén megköszöni neki, és a projektet „egyesült Afrika létrehozására irányuló komoly kísérletnek” nevezi.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.