Kicsi a lakásod? 4 tipp az ideális térkihasználáshoz
A napjainkban jellemző magas ingatlanárak és az alacsony kezdő fizetések miatt a legtöbb huszon- harmincéves fiatal még csak nem is álmodhat arról, hogy egyhamar saját lakása lesz.
Sokaknak nemhogy az önerőből történő vásárlás, hanem még a hitelfelvétel is csak hiú ábránd, így semmi meglepő nincs abban, ha a jelenlegi gazdasági helyzetben sok fiatal él albérletben.
Ám mivel a bérleti díjak is igencsak megszaladtak, így aki nem akar lakótársakkal osztozni, az legtöbbször kénytelen egy apró garzonban élni. Bár egy pici lakás is lehet otthonos, azért igényel némi kreativitást a berendezése, hisz ügyesen kell matekozni a kevéske alapterülettel. Ehhez hoztunk most pár hasznos tippet, továbbiakért pedig nézz körül a Bien.hu dekor rovatában is.
- A multifunkciós bútorok a legjobb barátaid
Kinyitható ebédlőasztal, ággyá alakítható kanapé, fotelágy, üreges belsejű puff… mind-mind csupa olyan praktikus bútordarab, amik megkönnyítik az életed azon a pár négyzetméteren, amivel gazdálkodnod kell.
Hisz itt nincs külön nappali, hálószoba és étkező, hanem mindez egyetlen helyiségre korlátozódik, ahol még közlekedni is kell a bútorok között, így többfunkciós berendezési tárgyak előnyeit itt tudod a leginkább kihasználni.
- Keresd a mobilis darabokat
Ha vendégeid jönnek, a kicsi szoba még szűkösebbé válik, így előfordulhat, hogy például az asztalt vagy a könyvespolcot odébb kell tolni ahhoz, hogy mindenki kényelmesen elférjen.
Ilyenkor nagyon jól jön, ha az adott bútor kicsi és könnyű, vagy rendelkezik kerekekkel, ezáltal könnyedén lehet mozgatni. Ez abban is segítség, hogy a vendégek távozása után ne kelljen egyedül küzdened a nehéz bútorok visszarendezgetésével.
- Használj ki minden lehetséges helyet!
Ne csak a padlóra helyezhető megoldásokban gondolkodj, használd ki a falfelületeket is, akár teljesen a mennyezetig.
A könyvespolc például álló helyett lehet falra szerelt, a fürdőszobaajtó belsejére felakaszthatsz egy zsebes tárolót a pipereholmiknak, illetve a konyhaszekrény belső oldalaira is rakhatsz kisebb rekeszeket, például a fűszereknek, fakanalaknak.
Érdemes akár egészen magasra, a plafon alá is polcokat tenni, mert ide elférnek a ritkábban használt holmik, amik így nem foglalják el az értékes helyet a mindennapokban szükséges tárgyak elől. Ilyenek például a tartalék ágyneműk és törölközők, a még garanciális műszaki cikkek dobozai, stb.
Szerezz be vákuumzsákokat, ezekben ugyanis sokkal helytakarékosabban tárolhatod például az adott évszakban nem hordott ruhákat, alkalmi öltözeteket.
- Növeld a teret tükrökkel!
Tudjuk, hogy egy tükörtől nem nő meg ténylegesen a lakás mérete, de optikailag tágasabbá és világosabbá teszi a teret, így érdemes alkalmazni.
A bejárati ajtó közelében és a fürdőben mindenképp legyen egy, emellett a szobába is célszerű tenni egy nagyobb tükröt, lehetőleg az ablakkal szembe, így a visszaverődő fény által sokkal világosabb lesz a helyiség.