2024 november 15

Jöhet egy eddiginél is nagyobb bankcsőd Amerikában?

Hátunk mögött hagytuk pár héttel ezelőtt a legnagyobb bankcsődöt 2008 óta. Vagyis ezt hittük eddig, hiszen most egy a Signature Banknál is nagyobb pénzügyi intézet lebeg tönkremenés és megmentés között.

First Republic

A First Republic Bank a 14. legnagyobb amerikai bank, ezzel pedig egy hatalmas regionális pénzügyi intézet. Aki követte a pár hete kialakult krízishelyzetet, az találkozhatott ezzel a névvel. Ez a bank lett volna a soron következő, a bankcsődöt jelentő intézetek listáján, azonban a piac nagy megkönnyebbülésére ez mégsem történt meg. Mi akkor a probléma?

A krízis utórengései

Általában egy ilyen rendszerszintű esemény után az utóhatások sem kellemesek. A bankok esetében az általános bizalomvesztés, a betétesek menekülése és a rendszerszintű turbulencia mind-mind ennek a pár napos eseménysorozatnak az eredménye.

A legnagyobb probléma egy olyan banknál, aki nem fér bele a „too big to fail” kategóriába, hogy a bizalom elvesztésének hatására a betétesek elkezdenek átmenekülni stabilabb intézményekbe. Ez odáig fajult Amerikában, hogy olyan nagy szereplők, mint a Bank of Amerika, vagy JPMorgan, figyelmeztették alkalmazottjaikat, hogy ne tüntessék fel rossz színbe a kisebb ellenfeleket.

shutterstock

Ezzel azonban nem szűnt meg a pénz átáramlása. A legnagyobb bankok jelentései rettentően jóra sikerültek. Hatalmas betétállományi bővülésről számoltak be, ezzel felfelé hajtva az árfolyamokat. De kitől jött ez a nagy mennyiségű pénz? Hát például a First Republic Banktól, aki márciusban 100 milliárd dollárnyi betétet veszített el. Ez betétjeinek több, mint a fele.

Egy jelentés, ami veszélybe sodorta a bankot

Hol kezdődtek a bank újabb problémái? Nos a negyedéves jelentéssel persze. Miután sikeresen átvészelte a bankválságot, a piaci szereplők nagy része azt várta, hogy egy viszonylag normális jelentéssel rukkol elő az intézmény. Persze ez viszonylagos az árfolyamhoz képest, ami az értékének 90 százalékát már a report előtt elveszítette. A befektetők tudtak a nagy mennyiségű tőkekiáramlásról, azonban a megjelent számok így is sokkolták a részvényeseket. Ez odáig fajult, hogy a tulajdonosok egy csoportja be is perelte a First Republicot.

Az árfolyam azóta brutális mélységekbe szakadt. A krízis előtt 145 dollár körül állt egy részvény értéke, nos ez most 3,88.

Jöhet a segítő kéz, vagy magára hagyják?

Ilyenkor persze felvetődik a kérdés: Megmentik-e a bankot, vagy a szabadpiac és a kapitalizmus értékének behódolva magára hagyják, ezzel egy tisztább rendszert eredményezve. Ez azonban nem ilyen egyszerű.

Ha a First Republicot magára hagyják, úgy egy komoly rendszerszintű összeomlást kockáztatnak Amerikában, ami végső soron a legnagyobb szereplők brutális erősödéséhez és a kisebb szereplők tönkremenéséhez vezethet.

Meg is indultak a segélykérések és tárgyalások a bank jövőjét illetően. Azonban egészen eddig nem érkezett meggyőző eredmény. A legutolsó hír, amely tovább taszította a részvényeket a mélybe, a bank tulajdonos cseréjét fontolgatta. Persze az új tulajdonos nem akárki lenne, hanem az FDIC vagyis a Federal Deposit Insurance Company. Ebben az esetben a First Republic lenne a 3. amerikai bankcsőd március óta.

Ennél a pontnál érdemes megemlíteni, hogy a bank már kapott egy hatalmas segítséget a legnagyobb versenytársaktól. Ez egy 30 milliárd dolláros csomag volt, aminek segítségével át tudta vészelni a márciust.

Forrás: reuters, investing, cnbc, yahoo finance,

Képek forrása: Shutterstock