Rendkívüli Hírek:

2024 október 01

Hogyan neveld a kutyádat szobatisztaságra? Tippek és trükkök

Amikor egy kutyus újdonsült gazdija leszel, több fontos feladatod is akad majd, ezek közül az egyik az állat szobatisztaságra nevelése lesz. Nem kertelünk, biztosan találsz majd benne némi kihívást, de szerencsére azért nem is egy megoldhatatlan dologról van szó.

Ahhoz, hogy az állat emésztése rendben működjön, és ne gyötörje fékezhetetlen hasmenés az is fontos, hogy megfelelő táplálékot kapjon. A Petgurutól vásárolható Pedigree kutyatápok remek választást jelentenek, hiszen nemcsak jó minőségűek, hanem ár/érték arányban is kiválóak. Amennyiben költséghatékonyan akarsz teljes értékű eleséget venni kedvencednek, rendelj az említett webáruházból. 

Először is: mit jelent a kutyák esetében a szobatisztaság?

Bár ez sokak számára alapvető, azért érdemes röviden kitérni rá, hogy pontosan mit is értünk a kutyák szobatisztasága alatt. Mert nem ugyanazt, mint a macskák esetében. Hisz egy kutyától sosem várhatjuk el, hogy az alomba végezze a dolgát, és el is kaparja utána. Az ő ösztöneik ugyanis egyszerűen nem így működnek.

Egy kutyát akkor tekinthetünk szobatisztának, ha nem bent a lakásban, hanem kint a szabadban ürít. Persze ez azt jelenti, hogy a gazdinak rendszeres időközönként le kell vinnie az utcára, vagy családi ház esetében kiengedni a kertbe. 

Mikor kell kezdeni a szobatisztaságra nevelést?

Erre a kérdésre a legegyszerűbb válasz, hogy minél előbb, annál jobb. Ha a kiskutyád tenyésztőnél született, akkor talán egy kicsit könnyebb dolgod lesz, hiszen ők általában azt a gyakorlatot alkalmazzák, hogy a kennel egyik sarkába leterítenek egy kutyapelenkát, így a picik már 2-3 hetesen tanulni kezdik a szobatisztaságot. Az ugyanis ösztönösen bennük van, hogy nem szívesen végzik el ott a dolgukat, ahol pihennek vagy esznek. 

Ugyanakkor irreális elvárás lenne egy aprócska kölyöktől, hogy 6-7 órán keresztül visszatartsa a székletét és vizeletét, így a szoktatás során neked is figyelembe kell venned a korát és a fejlettségét.

Általánosságban elmondható, hogy egy 10-12 hetes kutyának 2-3 óránként ürítenie kell, tehát ilyen időközönként mindenképp ki kell vinned vagy pelenkára raknod. Igen, ez az időtartam az éjszakákra is érvényes. 

4-5 hónaposan már 4-5 órát is kibírnak, 1 éves kortól pedig 6-8 órán keresztül is vissza tudják tartani a pisit és a kakit. Ennél hosszabb időt viszont még egy felnőtt ebtől sem szabad elvárni – képzeld csak magad a helyébe: te kibírnád, ha mondjuk 10 órán keresztül nem mehetnél el WC-re?

Büntetés helyett jutalmazás

Sajnos még ma is tartja magát az a tévhit, miszerint ha az állat rossz helyen végzi a dolgát, akkor alaposan le kell szidni, illetve belenyomni az orrát a végtermékbe. Ezeket az elavult módszereket sürgősen felejtsd el, mert többet ártanak, mint használnak! 

A kutya nevelésének módja ugyanis nem a büntetés, hanem a dicséret. Amikor látod, hogy üríteni készül, gyorsan vidd vagy hívd a pelenkára, vagy csald ki a kertbe. Ha itt szépen elvégzi a dolgát, akkor dicsérd meg szóban, simizd meg, és adj neki jutalomfalatot. Meglátod, hogy így könnyen motiválható lesz.