Rendkívüli Hírek:

2024 november 22

Hogy áll a vakcina fejlesztés?

A vírusok elleni vakcinák kifejlesztése jellemzően éveket vesz igénybe, azonban a mostani egészségügyi válság feszített tempót követel a fejlesztőktől. Aki elsőre találja meg a siker kulcsát azt az egekig fogják magasztalni és komoly nyereségre számíthat, azonban ez messze rizikósabb vállalkozás, mint elsőre tűnik. A világon sok cég kezdett bele a kutatásba a tavasz folyamán és szinte hihetetlen, hogy ennyi idő alatt ennyien eljutottak a siker kapujába. Összesen 44 versenyző indult a versenyben és nem igaz, hogy csak egy nyerhet, de a dobogósok kapják majd a legnagyobb szeletet a tortából. A torta pedig óriási, mert a potenciális vevők száma 7 milliárd ember.

Miért lesz jó, ha kész lesz a vakcina?

A legnagyobb közvetlenül érintett iparág a turizmus, melyben teljesen megszüntetheti az utazási korlátozásokat egy kötelező vagy akár ajánlott vakcina. Amennyiben egy ember beoltja magát, már nem csak az utazása lesz problémamentes de az otthoni élete is. A kötelező oltás esetén levehetnénk a maszkokat és újra járhatnánk moziba, egyetemre és nyugodtan szervezhetnénk tömegrendezvényeket.

Hiába gondoljuk, hogy a gazdaság már rohan a helyreállás felé, ha vannak teljes iparágak, melyek nem működnek. A szálloda ipar, a vendéglátó ipar, a szórakoztató ipar és a turizmus jelenleg vegetatív állapotban van, ami látszódni fog a GDP-n és minden makró adaton. Ezek az iparágak rengeteg munkahelyet érintenek negatívan, mellyel csökken a fogyasztás is. A fogyasztás csökkenésével lassul a beruházások száma is, melynek az eredménye egy öngerjesztő folyamat és recesszióhoz vezet. A probléma megoldása egyetlen oltás kezében lehet, vagy már késő minden?

Átalakult szokások

A járványügyi intézkedések anno 8 hónapja indultak, melyeket 100 százalékban egyszer sem oldottak fel teljesen. Ez az időtáv már elég ahhoz, hogy egy kultúrában valós változásokhoz vezessen. Ekkora kísérlet még nem történt az emberiség elmúlt 70 évében. Talán a 2. világháború lehetett csak hasonló hatással. Bizony bele kell törődnünk, hogy a világ nem lesz ugyan olyan többé, mint azt régen megszokhattuk, ha tetszik, ha nem.

Közel a célhoz

A fejlesztésben már a végső szinten lévő, limitáltan használt vakcinák egyenlőre a keleti országok termékei. 4 kínai és 1 orosz cégről beszélünk, akik már tömegesen oltanak embereket a vakcinával. Kérdéses, hogy mi az oka a nyugati országok lemaradásának, de a kínaiak hamarabb kezdhették a kutatást, míg az oroszoknál sokan megkérdőjelezik a vakcina biztonságosságát. Ezen vállalatokról nem fogok részletes beszámolót tartani, mert nem kereskedhetőek a tőzsdén és biztos információk hiányában is szenvedünk. A kínai cégek: CanSinoBIO, Wuhan Insitute of Biological Products, Sinopharm, Sinovac, míg az Orosz: Gamaleya Researsch Institute.

Moderna

A kutatást már januárban kezdték az mRNA-ra épülő fehérvérsejt tápláló szérumaikkal. A kutatás kezdetén majmokon teszteltek és tudták meg, hogy a vírusuk képes megvédeni őket a vírustól, így kérelmezték az emberi teszteléseket. Az amerikai kormány már ekkor támogatta a szervezet munkáját 1 milliárd dollárral, majd ezt követően eljutottak a 3. fázisig július 27-én. Ők voltak az elsők, akik eljutottak erre a szintre és augusztus 11-én egy 1,5 milliárdos szerződést kötött velük az Egyesült Államok kormánya 100 millió darab vakcina legyártására. A cég jelenleg 30 ezer ember olt be a vakcinával és 2021 elején lesz elegendő információja az engedély megszerzéséhez. Az időszak alatt a cég részvényei szárnyaltak.

BioNTech

A német cég fejlesztéseit összevonta a New Yorki Pfizerrel és ők is az mRNA vakcina kidolgozásán dolgoznak. Az embereken végzett teszteléseket májusban kezdték, és sikerült eredményeket elérniük. Kisebb mellékhatásokkal, melyek láz és köhögéssel írtak le, de tovább léptek a 3-as fázisba. Míg a Moderna csak Amerikában tesztel, addig a BioNTech egészen Argentínáig ment tesztelni Brazilián és Németországon kívül. Ők is beoltottak 30 ezer embert és várják az eredményeket. A különlegessége, hogy náluk nem történt állami támogatás a kutatás során. Az árfolyam az elmúlt évben kétszer is közel rallizott és épp most megy a harmadik menet.

Johnson & Johnson

Egy évtizede a Beth Israel Deaconess Medical Center Bostonban kifejlesztett egy vakcina gyártási procedúrát mellyel, minden betegségre gyorsan lehet érdemben fejleszteni. Az eljárás az Adenovirus26 nevet kapta és idén a koronavírus elleni vakcinában i ezzel a módszer indult a kísérletezésnek a Johnson&Johnson. Márciusban 456 millió dollár értékben kaptak támogatást az amerikai kormánytól, melynek gazdasága súlyosan megsínylette a recessziót. A gyors haladást mutatja, hogy júliusban kezdték az egyes és kettes fázist, de szeptemberben már a hármast is elkezdték. Az árfolyamukon nem látszik a kutatás előre haladt állapota így érdekes befektetés lehet a cég.

AstraZeneca

A vállalat már késői fázisban lévő kutatásokat végez koronavírus vakcina terén. Tesztelnek az Egyesült Királyság több laborjában, Braziliában, Dél-Afrikában és az Egyesült Államokban. A tesztelési folyamat megtorpanását jelentettek be szeptember elején potenciális mellékhatások megjelenése miatt még szeptember első felének közepén. Ez hirtelen ijedséget hozott a piacra, de pár nappal később folytatni tudták a vakcinával való kísérletezést. A két bejelentés között szép hullámvasutazásnak lehettek élvezői a cég részvényesei, de az optimizmus kezd visszatérni a papírba. A koronavírus vakcina tesztelés miatt az angol tőzsde legértékesebb vállalata lett.

Novavax

A Novavax egy marylandi központú cég melynek papírjai és forgalma nem volt jelentős a vírus vakcina fejlesztés előtt. Spekuláció szempontjából ez a papír keltette a legnagyobb izgalmakat a jelenlegi helyzetnek köszönhetően. Ők egy magán cégtől kaptak 384 millió dolláros támogatást a kutatás fejlesztésére. Miután az első kísérletek jól sikerültek, az amerikai kormány 1,6 milliárd dollár támogatáshoz jutatta a céget a kutatás gyorsításának érdekében. Ezt követően októberben elkezdték a hármas fázis tesztelését.