2025 július 27

,,Hétezer lépés kéne csak” – Mutatajuk a Lanclet kutatás kövekeztetéseit

Naponta 7.000 lépés megtétele már elegendő lehet az agyműködés fokozásához és számos betegség elleni védekezéshez – állítja egy nagyszabású tanulmány.

Ez reálisabb cél lehet, mint a 10.000 lépés, amelyet gyakran tekintenek az elérendő viszonyítási alapnak. A Lancet Public Health című folyóiratban megjelent kutatás megállapította, hogy ez a szám összefüggésben áll a súlyos egészségügyi problémák, többek között a rák, a demencia és a szívbetegségek kockázatának csökkenésével – ismertetei BBC hírügynökség.

Rák, a demencia és a szívbetegségek ellen

A kutatók szerint az eredmények arra ösztönözhetik az embereket, hogy nyomon kövessék a lépéseiket, mint gyakorlatias módja annak, hogy javítsák egészségüket. „Az a felfogásunk, hogy napi 10.000 lépést kellene megtennünk” – mondja Dr. Melody Ding, a tanulmány vezető szerzője –, „de ez nem bizonyítékokon alapul”.

Tízezer lépés nagyjából nyolc kilométernek felel meg. A pontos távolság mindenkinél más és más, a lépéshossztól függően, ami függ a magasságtól, a nemtől és a gyaloglási sebességtől is; a gyorsabban gyaloglók általában hosszabb lépéseket tesznek. A 10.000 lépésről szóló adat egy 1960-as évekbeli japán marketingkampányra vezethető vissza. Az 1964-es tokiói olimpia előkészületei során bevezettek egy lépésszámláló márkát, a manpo-kei-t, ami „10.000 lépésmérőt” jelent.

Dr. Ding szerint ezt a számot „kiragadták a kontextusból”, és nem hivatalos iránymutatássá vált, amelyet sok fitneszkövető és alkalmazás továbbra is ajánl. A Lancet-tanulmány több mint 160.000 felnőtt egészségére és aktivitására vonatkozó korábbi kutatásokat és adatokat elemzett világszerte.

Azokhoz képest, akik napi 2.000 lépést tettek meg, a 7.000 lépés a következők csökkent kockázatával járt együtt:

  • szív- és érrendszeri betegségek – 25%-kal csökkent
  • rák – 6%-kal csökkent
  • demencia – 38%-kal csökkent
  • és depresszió – 22%-kal csökkent

A kutatók azonban azt mondják, hogy egyes adatok kevésbé pontosak lehetnek, mint mások, mivel csak kevés tanulmányból származnak. Összességében a tanulmány szerint még a szerény, napi 4.000 lépésszám is összefüggésben áll a jobb egészséggel, mint a nagyon alacsony, mindössze napi 2.000 lépést megtevő aktivitás.

A legtöbb egészségügyi állapot esetében az előnyök 7.000 lépés után kiegyenlítődtek, bár a szív számára további előnyökkel is járt, ha hosszabb távolságot gyalogoltak.

Lépések – Intenzív aerob tevékenység

Például az Egészségügyi Világszervezet szerint a felnőtteknek hetente legalább 150 perc mérsékelt vagy 75 perc intenzív aerob tevékenységet kellene végezniük.

Dr. Ding szerint ez a tanács néha nehezen érthető lehet az emberek számára. De a jelenlegi irányelvek továbbra is fontos célt szolgálnak. „Vannak olyan emberek, akik úsznak, kerékpároznak, vagy olyan testi fogyatékosságuk van, amely nem teszi lehetővé számukra, hogy lépéseket tegyenek” – magyarázza.

Dr. Daniel Bailey, a londoni Brunel Egyetem mozgásszegény életmóddal és egészséggel foglalkozó szakértője szerint a tanulmány megcáfolja azt a „mítoszt”, miszerint napi 10.000 lépést kell megtenni. Míg a 10.000 lépés megfelelő cél az aktívabbak számára, azt mondja, a 5000-7000 lépés kitűzése „reálisabb. És elérhetőbb feladat” lehet mások számára.

Dr. Andrew Scott, a Portsmouth-i Egyetem klinikai edzésélettani tanszékének vezető előadója egyetért azzal, hogy a pontos szám nem fontos. Azt mondja, hogy „a több mindig jobb”. Az embereknek nem kell túlságosan aggódniuk egy adott cél elérése miatt, különösen azokon a napokon, amikor a tevékenység korlátozott.

Azeem Majeed, háziorvos és a londoni Imperial College professzora szerint az idősebb felnőttek vagy a krónikus betegségben szenvedők számára továbbra is előnyös lenne az alacsonyabb lépésszám. Bár – mondja – „a gyaloglás általában meglehetősen kevés erőfeszítést igénylő tevékenység”, a szívbetegségben, ízületi gyulladásban vagy krónikus tüdőbetegségben szenvedők nehezebbnek találhatják.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.