2025 január 22

Hatalmas kihívás előtt a PMÁP: Hová kerül a kiáramló tőke?

A Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) az elmúlt évek egyik legnépszerűbb befektetési formája volt Magyarországon, amely jelenleg közel 7000 milliárd forintos állománnyal rendelkezik. Azonban 2025-re a kamatok jelentős csökkenése nagy kérdéseket vet fel: vajon a befektetők maradnak, vagy új helyet keresnek a pénzüknek?


A lakosság befektetési magatartása: Három jellemző csoport

Szupertudatos hozamvadászok

Ez a befektetői réteg kifejezetten a magas hozamokat keresi, és hajlamos gyorsan váltani az állampapírpiacról más eszközökre, ha az állampapírok már nem kínálnak vonzó hozamot. Ők lehetnek a legnagyobb kihívás az államkassza számára, mivel jelentős tőkéket vonhatnak ki a PMÁP-ból.

Megfontolt kockázatkerülők

Ez a csoport az állampapírok stabilitása és kiszámíthatósága miatt tartja befektetéseit. Ők általában a legmagasabb kamatozású állampapírt választják, és kevésbé hajlandók elhagyni a piacot.

Kényelmes maradók

Ők azok, akik nem keresnek aktívan alternatív befektetéseket, még akkor sem, ha a kamatok csökkennek. Az ilyen befektetők aránya kisebb, de stabil alapot biztosítanak az állam számára.


Hogyan reagáltak a befektetők a 2024-es PMÁP-kifizetésekre?

A kamatcsökkenés hatása

2024-ben a PMÁP-ban tartott megtakarítások nominális értéke gyakorlatilag változatlan maradt, annak ellenére, hogy több mint 1000 milliárd forintnyi kamatot és tőkét fizettek ki a befektetőknek. Ennek oka, hogy a befektetők egy része visszafektette a pénzét alacsonyabb kamatozású állampapírokba.

Hová került a PMÁP-ból kiáramló pénz?

A PMÁP-kifizetésekből származó összegek jelentős része (42%-a) visszatért a PMÁP új sorozataiba. Emellett más állampapírok, például a FixMÁP és a bónusz papírok is felszívták a kiáramló tőke egy részét.


A MÁP Plusz példája: Miért maradnak sokan az alacsony kamatok ellenére?

A MÁP Plusz tapasztalatai

A MÁP Plusz állománya 2021 decemberében érte el csúcspontját, majd a kamatkörnyezet változásával a befektetők többsége átváltott a PMÁP-ra. Ugyanakkor egy kisebb csoport hűséges maradt, és nem zavarta az alacsonyabb kamat.

Mit jelent ez a PMÁP számára?

A MÁP Plusz példája azt mutatja, hogy mindig lesz egy befektetői réteg, amely a piaci racionalitással szembemenve is kitart a meglévő állampapírjai mellett. Ez a stabil alap segíthet az államkasszának a PMÁP állomány fenntartásában.


2025 kihívásai: Mire számíthatunk a PMÁP-piacon?

Az alacsony kamatok hatása

2025-ben a PMÁP kamatszintje 4-5% körül alakulhat, ami jelentős visszaesés a korábbi évekhez képest. Ez várhatóan nagyobb mozgást idéz elő a befektetői piacon, különösen a hozamvadászok körében.

Az állampapírok jövője

Az alacsonyabb kamatszint valószínűleg arra készteti a befektetőket, hogy alternatív eszközök után nézzenek, de az állam számára még mindig van lehetőség az állampapírok népszerűsítésére, például új sorozatok bevezetésével.


Következtetések

Miért fontos a PMÁP a magyar állam számára?

A PMÁP továbbra is kulcsszerepet játszik az állami finanszírozásban, mivel stabil lakossági bázisra épül. Az államnak azonban fel kell készülnie arra, hogy a csökkenő kamatok mellett új eszközöket vezessen be a befektetők megtartása érdekében.

A befektetők szempontjai

A lakossági befektetők számára az állampapírok továbbra is vonzó lehetőséget jelentenek, különösen azoknak, akik a stabilitást és az alacsony kockázatot helyezik előtérbe. Az alacsonyabb kamatok ellenére is maradhatnak hűséges befektetők, akik biztos alapot nyújtanak a PMÁP-piac számára.