Hasznos tudnivalók a hallókészülékbe való elemekről
Azok, akik nap mint nap hallókészüléket használnak, jól tudják, hogy az eszköz megfelelő működéséhez biztosítani kell az energiaforrást. A legtöbbjük cink-levegő elemmel helyezhető üzembe, de vannak olyanok is, amelyeknél akkumulátor biztosítja a tökéletes hangzást.
A mai cikkünkben a hallókészülék elem kerül górcső alá. Szó esik majd arról, hogy miben különbözik ez a hagyományos társaitól, hogyan érdemes használni, és a teljesítményt befolyásoló tényezőket is megmutatjuk.
Hallókészülékek régen és most
A hallókészülékeknek kezdetben még csak analóg típusai voltak, ezek hangszórókkal erősítették fel a környezeti jeleket. A 90-es éveket követően kezdtek elterjedni a digitális változatok. Ma pedig már egyre kisebbek, és egyre nagyobb teljesítményűek a készülékek, és nemcsak a halláscsökkenésre, hanem a hallásvesztésre is kínálnak megoldást.
Hogyan működnek a napjainkban használt cink-levegő elemek?
Ahogy arról már szó esett, a digitális hallókészülékek működése lehet elemes és akkumulátoros is. Az előbbiek cink-levegő elemekkel üzemelnek, és ezek már jóval környezetbarátabbak, mint elődeik, ugyanis nincs bennük higany. A 18650-Akku.hu webáruházban tucatnyi található belőlük, érdemes szétnézni közöttük!
Cserélhető típusokról van szó, amelyek átlagosan 5-12 napig bírják. Mivel a merülésüket nem lehet megakadályozni, ezért csak a közvetlen használat előtt érdemes kibontani a csomagolásból.
Mindegyiknek az alsó részén találunk egy védőfület, amit el kell távolítani. Miután ez megtörtént, körülbelül 2 perc elteltével tegyük be a hallókészülékbe! Erre azért van szükség, hogy a felületén található apró nyílásokon az oxigén bejusson, és átjárja az elemet, így növelve a feszültségét.
Mitől függ a teljesítményük és az élettartamuk?
Az, hogy a hallókészülékekben használt gombelemek hogyan teljesítenek, magától a készülék fogyasztásától és annak beállított erősségétől függ. Lényeges a környezeti zaj- és légszennyezés is. Kedvezőtlenül hat ezekre az elemekre a túl magas és a túl alacsony hőmérséklet is, de az átlagon felüli páratartalom sem tesz jót nekik.
Fontos tényező az is, hogy ki, mennyi ideig tartja bekapcsolva a hallókészüléket. Pozitívan hat rájuk, ha alvás idején kikapcsoljuk az eszközt. De természetesen az elemek minősége és mérete is befolyásolja azt, hogy milyen hosszú lesz az élettartamuk.
Méretek és színek
A cink-levegő elemeknél a leggyakoribbak a 10-es sárga, a 13-as narancs, a 312-es barna és a 675-ös kék típusok. Az első a legkisebb, az utolsó pedig a legnagyobb hallókészülékbe való, és a maximális hangerősítést biztosítja.
Ha odafigyelünk arra, hogy hogyan és milyen körülmények között használjuk, illetve tároljuk a hallókészülék elemeket, akkor nem fogja túlságosan megterhelni a pénztárcánkat a folyamatos csere.