2025 április 01

Ha nem egyeznek meg, jön a bombázás, amit még nem látott a világ

Donald Trump újabb fenyegetéssel borzolta a kedélyeket: ha Irán nem hajlandó nukleáris megállapodást kötni, katonai csapás jöhet. Az elnök szerint olyan bombázásra készülnek, amilyet még nem látott a világ. A kijelentés újabb fordulatot hozhat a már amúgy is feszült amerikai–iráni viszonyban.


A világ figyel: újra háború fenyeget a Közel-Keleten?

A Reuters beszámolója szerint Donald Trump amerikai elnök egyértelmű ultimátumot intézett Irán felé: ha Teherán nem hajlandó korlátozni nukleáris programját, az Egyesült Államok bombázni fog. Ráadásul az elnök szerint nem is akármilyen csapásról lenne szó:

„Olyan bombázás lesz, hogy olyat még a világ nem látott.”

A kijelentés komoly visszhangot váltott ki a nemzetközi közösségben, hiszen a közel-keleti térségben már így is fokozott a katonai feszültség – különösen Izrael és Irán viszonyának romlása, valamint a Gázai övezetben zajló események fényében.


Mi váltotta ki Trump haragját?

Trump elnök azért fenyegetett katonai akcióval, mert Irán többször is elutasította a tárgyalási kezdeményezéseit. A háttérben az USA azon törekvése áll, hogy megakadályozza a perzsa állam nukleáris fegyverhez jutását.

Ugyanakkor Teherán hivatalosan továbbra is azt állítja: urándúsító tevékenységüket kizárólag békés célokra – például energiatermelésre – használják.


„Másodlagos tarifák” is jöhetnek

Trump arra is utalt, hogy nem csupán katonai válaszcsapásról van szó. Amennyiben Irán nem enged, az Egyesült Államok további gazdasági büntetőintézkedéseket, úgynevezett másodlagos tarifákat is bevezethet. Ez a megfogalmazás arra utalhat, hogy más országokat is szankcionálhatnak, ha azok együttműködnek Iránnal.


Mi lehet a következő lépés?

Jelenleg nem világos, hogy Trump fenyegetése blöff, nyomásgyakorlás vagy valódi katonai szándékot takar. Az viszont biztos, hogy:

  • az Egyesült Államok haditengerészete fokozottan jelen van a térségben,
  • Irán pedig válaszcsapással fenyeget, ha támadás éri,
  • a globális olajpiac is idegesen figyeli az eseményeket.

Összegzés: retorika vagy valós veszély?

Bár Trump elnök már korábban is alkalmazott éles retorikát Iránnal szemben, a mostani kijelentés kifejezetten drámai hangvételű. A világ vezetői óvatosságra intenek, hiszen egy katonai összecsapás az egész térség instabilitását okozhatja – és globális gazdasági hatásai is lehetnek.