Ez a három ok vezet leggyakrabban szemfenéki meszesedéshez
Időskori makuladegenerációnak, más néven szemfenéki meszesedésnek nevezzük azt az állapotot, ami komoly látásromlást okoz a pácienseknél. Ha nem veszik észre időben, akár a látás elvesztéséhez is vezethet.
Amellett, hogy rendszeresen érdemes szemészeti szűrővizsgálatra járni, hogy a szembetegségeket időben kiszűrjék és így megelőzhessék a szakorvosok, vannak olyan dolgok is, amiket az ember saját maga tehet meg élete során, hogy megőrizze éleslátását. Az Optimum Szemészet szemvizsgálat szolgáltatása bárki számára elérhető.
A legtöbb embernél az időskor okozza a szemfenéki meszesedést
Ahogy idősödik az ember, egyre nagyobb lesz az esélye a szemfenéki meszesedés kialakulásának, még akkor is, ha a családban ez nem igazán jellemző kórkép. Mikor gyanakodjunk rá? Ha fokozatosan vagy hirtelen leromlik az ember látása, ha egyre nehezebb az olvasás, hiányzik a szövegből néhány betű, vagy hamar kell cserélni az olvasószemüveget.
A szakemberek azt vallják, ha az ember betöltötte az 50. évét, onnantól kezdve évente növekszik a makuladegeneráció esélye, ezért ebben az életkorban kiemelten fontos a rendszeres szemvizsgálat. Persze nem csak ilyenkor, hanem fiatalabb korban is, mert a látásunk az egyik legfontosabb érzékelésünk.
Van, aki genetikailag is hajlamos makuladegenerációra
Fent említettük, hogy időskorban nagy eséllyel alakul ki szemfenéki meszesedés, de hatványozottabban ki vannak téve a problémának azok, akiknek a családjában már volt hasonló. A zöldhályoghoz hasonlóan ez is örökölhető, így ha a szüleit, nagyszüleit korábban már kezelték ilyen szemészeti problémával, nagyobb figyelmet kell rá fordítania az illetőnek. Jó, ha az ember ismeri a családja kórtörténetét, és tisztában van ezekkel az adatokkal.
Szerencsére ma már létezik egy injekciós kúra, melyet a szemfenéki meszesedés nedves típusú lefolyásának kezelésére használnak, igen nagy hatékonysággal.
Mindenki tehetne ellene, ha egészségesen élne
Végül, de nem utolsósorban az életmód is befolyásolja azt, hogy kialakul-e az illetőnél makuladegeneráció vagy más szembetegség. Aki egészségesen él, az késleltetheti, vagy akár meg is szüntetheti a kiváltó okokat. Mikre érdemes odafigyelni?
- Hagyjuk el a dohányzást, mert közvetlen kapcsolat van e függőség és a szemfenéki meszesedés kialakulása között.
- Az alkoholfogyasztás is károsan hat a szem egészségére.
- A túlsúly, a magas vérnyomás és a cukorbetegség szinte népbetegségek itthon, és e három szintén negatív irányba befolyásolja a látás egészségét.
- Ha az ember nem táplálkozik megfelelően sokszínűen, egyoldalú étkezést folytat.
- Ha sokat ül a monitor előtt (akár munkájából kifolyólag is), és mellette nem tornáztatja, pihenteti megfelelően a szemét.
- Ha rossz fényviszonyok mellett dolgozik vagy olvas, akkor is megnöveli a szemfenéki meszesedés kockázatát.
Fordítsunk hát fokozott figyelmet a felsoroltakra, hogy látásunk a lehető legtöbb ideig tökéletes maradhasson.