2025 január 15

EU-s válság: Ki védi meg az európai méhészeket az olcsó importmézzel szemben?

Nagy István agrárminiszter a brüsszeli konferencián hangsúlyozta a méhészeti ágazat stratégiai jelentőségét, amely jóval túlmutat a méz gazdasági értékén. A méhészet nemcsak az élelmiszerellátásban, hanem a természetes ökoszisztémák fenntartásában is kulcsszerepet játszik, hiszen a növények beporzása nélkülözhetetlen a mezőgazdasági és vadon élő növényfajok fennmaradásához.


A beporzás fontossága

A tárcavezető kiemelte, hogy a vadon élő virágos növények 90%-a, a termesztett növények 80%-a függ a beporzóktól. A mézelő méhek tevékenysége tehát alapvető az ökológiai egyensúly és a mezőgazdasági termelékenység szempontjából.

Nagy István szerint a méhészek nemcsak mézet állítanak elő, hanem létfontosságú ökoszisztéma-szolgáltatást is nyújtanak. Ezért elengedhetetlen, hogy a méhészeti tevékenység méltányos megélhetést biztosítson az ágazatban dolgozók számára.


Az európai méhészeti ágazat kihívásai

Az Európai Unió méhészeti ágazata jelenleg nem önellátó, és komoly piaci nyomás nehezedik az európai méhészekre. Az olcsóbb importméz gyakran bizonytalan eredetű, ami torzítja a piaci versenyt és rontja az európai méhészek helyzetét.

A miniszter sürgette az európai szintű együttműködést és célzott támogatást, hogy biztosítsák a méhészek fenntartható megélhetését és az élelmezésbiztonságot.


A jövő kihívásai és lehetőségei

Nagy István szerint a méhészeti ágazat jövőbeni támogatásában figyelembe kell venni a beporzás jelentőségét is. Az e területen végzett tevékenység gazdasági elismerése hozzájárulhatna egy gazdaközpontú uniós agrárpolitika kialakításához, valamint az európai élelmezésbiztonság megerősítéséhez.

Az agrárminiszter kiemelte, hogy az európai méhészeti intézkedések nem bizonyultak kellően hatékonynak. Ezért gyors és átfogó cselekvésre van szükség az ágazat megerősítése érdekében.


Az EU méhészeti politikájának új iránya

A konferencián elhangzottak alapján az uniós szintű fellépés nemcsak a méhészek, hanem az európai fogyasztók érdekeit is szolgálja. A cél az, hogy az Európai Unió ismét erős és versenyképes legyen az élelmiszer-ellátás és a mezőgazdasági termelés terén.