2024 október 05

Energiahatékonysági beruházás, társasági adókedvezménnyel

Napról napra egyre több vállalkozás dönt az energiahatékonysági beruházások mellett. Az utóbbi időszakban tapasztalható energiaár-emelkedés, a piacot beárnyékoló bizonytalansági tényezők együttesen továbblendítették a energiahatékonyság felé való fordulást. Ezen beruházások extra előnye a társasági adókedvezmény lehetősége is.

Energiahatékonysági beruházások Európa-szerte

A teljes villamosenergia-ellátás egyre növekvő hányadát adják a fotovoltaikus rendszerek Európa-szerte, köszönhetően az utóbbi évek jelentős céges és magánberuházásainak. Németországban már 2020-ban a teljes villamosenergia-ellátást 10,5%-a fotovoltaikus rendszerek adták, de még a napelemek szempontjából nem kifejezetten kedvező fekvésű Egyesült Királyságban is egy év alatt 26%-os bővülés volt tapasztalható.

Magyarországon energiahatékonysági beruházásokkal társasági adókedvezmény is elérhető, az EnergyHub szakembereihez fordulva teljes körű tájékoztatást kaphatunk. Sajnos a hazai médiában a paksi atomerőmű bővítése kapcsán a napelemeket több vád is éri. Gyakori tévhit az, hogy az előállításuk több energiát emészt fel, mint amennyit a rendszer megtermel. Hasznos lehet megnézni egy életciklus-elemzést, mely fényt derít az igazságra.

A napelemek életciklusa

Egy napelem teljes életciklus-elemzéséhez vizsgálni kell az előállítást, a felszerelést, a működést és a leszerelést is.

A napelem gyártása során a szilíciumhomokból metallurgiai (fémkohászati) minőségű szilíciumot készítenek. Majd megtisztítják, a szilícium olvadékot pedig formába öntik, amit 300 mikrométer vastagságú szeletekre vágnak. Ezekből készülnek a napelemcellák, melyből a panelek készülnek.

A kész termékeket a helyszínre szállítják, ahol felszerelésre kerülnek. Életciklusukat tekintve most vagyunk a teljes energiafelhasználás 92%-ánál. A maradék 8%-ra a működtetéshez, a leszereléshez és az újrahasznosításhoz van szükség.

A napelemek várható működési ideje legalább 20 év, de inkább több. Ez idő alatt kell több energiát megtermelnie, mint amennyit az életciklusa során elhasználtunk. És ezt bőven meg is termeli, ráadásul a megtérülése sem utolsó szempont.

Az energiahatékonysági beruházások megtérülése

Az energiahatékonysági beruházások fontos része a megtérülés. Ez fogja megmutatni számunkra, hogy a befektetett összeg mikorra eredményez vele megegyező megtakarítást. Amint ezt elértük, élvezhetjük a lecsökkent energiakiadásaink előnyeit.

A megtérülési idő napelemes rendszereknél is függ az energiaáraktól. Évekkel ezelőtt akár 10 év is lehetett a megtérülési idő, a mai magas árakkal számolva ez akár 2-3 évre is lecsökkent. Ha ehhez hozzájön a társasági adókedvezmény, akkor még tovább csökkenhet. Ez azt jelenti, hogy a napelemek élettartamának akár tizede alatt is megtérülhet egy ilyen energiahatékonysági beruházás.

Ha figyelembe vesszük az üvegházhatású gázok kibocsátását is, még mindig kisebb karbonlábnyomról beszélhetünk, mint egy hagyományos erőművi áramtermelés esetén.