Blue chipek-heti körkép
A csütörtökön és pénteken bekövetkezett, sokak számára váratlan árfolyamesések miatt egy igen izgalmas hetet tudhatunk magunk mögött. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a legutóbbi hetekben a nemzetközi részvénypiacok ralijából lényegében teljesen kimaradó BUX index ellenállónak bizonyult a hirtelen bekövetkező eladási hullámokkal szemben. Érdemes megnéznünk, hogyan teljesített a Budapesti Értéktőzsde 4 blue chip részvénye, az OTP, a Mol, a Richter, valamint a Magyar Telekom.
OTP
Az OTP napos grafikonját vizsgálva láthatjuk, hogy az augusztus elején tapasztalt, 11000 Ft fölé tartó menetelés esésbe váltott a múlt hónap közepétől kezdődően. A magyar bankpapír árfolyama a hét első felében csökkent, azonban a 9900-10000-es (lélektaninak is mondható) szint megállította az esést, ahogy az többször is történt a közelmúltban. Innen elrugaszkodott az árfolyam, azonban a hét végére sem sikerült áttörnie sem a napos Bollinger-közepet, sem pedig a 100 napos mozgóátlagot. A papír végül 10140 Ft-on fejezte be a pénteki kereskedést, a nemzetközi hangulattól függhet a folytatás, ahogy az OTP részvény esetében sokszor. A sajátrészvény-vásárlás eddigi üteme is megtorpanni látszik, bár a vizsgált hét előtti héten még 280.000 db részvényt vásárolt az OTP Bank, ahogy a BÉT oldalán nyomonkövethetjük.
Mol
Az olajipari multi folytatta alacsony forgalmú és kis volatilitású mozgását az elmúlt héten is. Miután múlt pénteken az alsó Bollinger-szalag sikeresen megállította a Mol árfolyamának esését, e9zt a hetet már enyhe pluszban, 1691 Ft-on zárta a papír. Ezzel sikerült a 9 napos mozgóátlag (1687 felett zárnia néhány ponttal, ugyanakkor a nagyobb időszakot átölelő mozgóátlagok még igen sokkal a jelenlegi jegyzés felett találhatóak. A napos RSI indikátor alapján azonban nem bíztató, hogy kioldalazta a túladottságot a papír. Úgy tűnik tehát egyelőre, hogy az 1630-nál még élő napos rés elbizonytalanítja a vevőket, ugyanakkor hozzá kell tennünk, hogy a Mol szektortársai is kifejezetten alulteljesítőek mind az európai, mind a tengerentúli piacokon. Az 1500 Ft-nál található márciusi aljhoz való visszatérés azonban igen negatív üzenettel bírna, tekintve, hogy azóta a legnagyobb indexek (S&P, NASDAQ) már bőven a világjárvány okozta válság előtti csúcsaik felett járnak.
Richter
A Richter árfolyama a héten összességében közel 1 %-os mínuszban zárt az előző pénteki záráshoz képest, azonban megőrizte stabilitását. A 7200 Ft-os záróárfolyam gyakorlatilag a 20 napos mozgóátlagon való zárást jelenti, ami ellenállásként funkcionálhat. A Bollinger-szalagok azonban lassan igen szűkké válnak, ezért egy nagyobb elmozdulás valószínűsíthető a gyógyszergyártó cég árfolyamában. Az RSI-t szemlélve láthatjuk, hogy a hagyományos támasznak mondható 50-es értékről sikerült eltávolodnia a napos felbontásban. A Richter egyébként az egyetlen blue chip, aki képes a koronavírus válság előtti szinteken vagy afelett tartózkodni.
Magyar Telekom
A Magyar Telekom árfolyama heti összevetésben lényegében stagnált, hosszabb távot nézve azonban továbbra is szenved a papír. Árfolyama jó ideje a túladottságot jelentő 30-as RSI érték fölött mozog nem sokkal, illetve még a 20 napos mozgóátlag áttörése is igen távolinak tűnik. A részvény esésének ugyanakkor gátat szabott a napos Bollinger-szalag, azonban ezt tolja lefelé magával az árfolyam egyelőre. A Magyar Telekom az a cég, amely részvényenkénti 20 Ft-os osztalék kifizetését hajtotta végre idén. Ezzel számolva már az állampapírhozamokat felülmúló hozamot kapunk a jelenlegi árfolyamnál, a befektetők egyelőre azonban láthatóan a lefelé mutató kockázatokat tartják a szemük előtt.
A blue chipeknél látható stagnálás eredményeképpen nem meglepő módon a BUX index is előző heti záróértéke közelében zárta a hetet 34 837 pontnál, ami az előző hetekkel ellentétben felülteljesítőnek számít a nemzetközi részvénypiacok korrekciójához viszonyítva.
Források: