Amire a tőkepiacok is várnak
Márciusban soha nem látott pusztítást végzett a tőzsdéken is. Igaz, sok instrumentum azóta már új csúcsokat döntöget, némelyik egy erős fundamentális alap nélkül, azonban vannak olyan indexek is, akik nem tudták elérni a krízis előtti szinteket.
Az elmúlt hetekben újabb eladási hullám érkezett a piacra, ami sokak szerint korrekció, ám inkább a COVID-19 fokozatos terjedése, a második hullámtól való félelem az, ami negatív irányba húzza a piacokat. Ennek a problémának a leghatásosabb kezelése egy hatásos vakcina piacra dobása lenne.
Jelenleg 40 vakcinát tesztelnek embereken a világban, és további 92-t állatokon. Mind az emberek, mind a piac arra vár, hogy minél hamarabb elkészüljön az oltóanyag, és ezzel véget tudjanak vetni a 21. század talán legváratlanabb tragédiájának. De hogy is működik a fejlesztési fázis?
A tesztelés során 6 különböző fázist különítenek el a kutatók. Kezdetben állati kísérletek zajlanak, ez a nulladik fázis, ahol megnézik milyen körülmények között hogy viselkedik a vírus.
Ezt követi az első fázis, ahol egy kisebb csoporton tesztelnek, és innentől a különböző fázisok csak a tesztalanyok számában térnek el, viszont ott mutatkozik meg, hogy valóban hatásos, és semmi extra mellékhatást nem produkáló vakcináról van-e szó.
Hogyan is állnak a cégek a fejlesztésben?
A héten jelentette be a Johnson and Johnson, hogy a harmadik, és egyben utolsó tesztelési fázisba lépett az izraeli laborral együtt fejlesztett vakcina. A vitathatóan hatásos oltóanyag fejlesztő cégek, Oroszországban és Kínában, nem sorolhatóak ebbe a kategóriába, mivel hivatalosan nem elfogadottak világszerte. Ezzel kijelenthető, hogy az amerikai-izraeli fejlesztés alatt álló ellenanyag került a legközelebb ahhoz, a Moderna mellett, hogy világszerte alkalmazható legyen.
Őket követi az AstraZeneca és az oxfordi egyetem fejlesztése, ami pár hete leállt, mivel az egyik alanynál ellenséges reakciókat váltott ki, így ez a két cég vélhetően csúszni fog a várakozásokhoz képest. Ők még úgynevezett kombinált fázisban állnak a kísérletekben. Sok cég élt ezzel a lehetőséggel a tesztelés felgyorsítása érdekében. Hasonló speciális eljárás alatt áll a Novavax és a BioNTech-Pfizer páros által fejlesztett termék.
Láthattuk korábban, hogy milyen intenzitással reagáltak a piacok a vakcináról szóló hírekre. A továbbiakban, ahogy egyre előrehaladottabb szintre jutnak el a cégek, annál kedvezőbb hatása lehet a piacokra, ha azok nem sérülnek a gazdaság negatív hatásai által. Ha viszont végre elkezdődnek a vakcinák gyártása és alkalmazása, talán végre végérvényesen folytatódhat a már jól megszokott bikapiac.
Forrás:
nytimes.com