A végtelen információáradat egyszer magával ragad minket?
Az információáramlás és maga az elérhetősége évről évre fejlődik. Míg bő egy évszázaddal ezelőtt csak írott formában lehetett tájékozódni (könyvek, újságok), ma már a tenyerünkben hordozzuk az egész világot és annak teljes tudását az okostelefonoknak köszönhetően. Egy-két évtizede még egyhangúan örült ennek mindenki, de vajon tényleg jó ez nekünk?
Ma már nem lehet elbújni
Egyre több okoseszközt használunk és egyre több felületen fogadunk be információkat. Számítógép, laptop, okostelefon, tablet, TV, rádió, csak pár eszköz, amin keresztül információkat kapunk. Ezt fogja össze az internet, ami minden ajtót és kaput kinyitott elménk előtt. Ma már nem nehéz túlterhelni agyunkat és memóriánkat, pedig mindkettőre nagyon oda kell figyelnünk. Memóriánkon segíthetünk például az Agyserkentő.hu-nál található kiegészítőkkel, de ez még önmagában nem oldja meg a problémákat, csak a megoldás egy alkotóeleme lehet.
Napjainkban a legtöbb ember folyamatosan az internetet használja. Üzeneteket olvasunk, videókat tekintünk meg, kommunikálunk családtagjainkkal és barátainkkal, sőt, egyes munkaköröket 100%-ban el lehet végezni csak az internetet használva, ki se kell mozdulnunk otthonról a home office-nak köszönhetően.
Az okostelefonok mindent leegyszerűsítettek, már nem kell külön a csatlakozással bajlódnunk vagy üzembe helyezni a laptopot, számítógépet, a tenyerünkben az egész világ. A folyamat is kezd megfordulni, hisz már nem mi megyünk fel az internetre szörfözni, hanem az internet “kopogtat” hozzánk a telefonra érkező értesítések formájában: üzenetünk érkezett, olvasatlan e-mailek, alkalmazások sora próbál elérni minket.
A hirdetések is teljesen átalakultak, egyre okosabb, találékonyabb módon ragadják meg figyelmünket, már nem tehetjük meg azt, hogy elkapcsolunk, mint amikor a TV-n jön a reklám: a közösségi médiában szembejön velünk, hírolvasás közben ott van a perifériás látókörünkben, nem lehet megúszni.
Ki lehet egyáltalán szállni?
A legújabb technológiák rengeteg előnnyel járnak, segítik a mindennapjainkat és a legtöbb információhoz már ki sem kell tenni otthonról a lábunkat. A legtöbb teendőt már online is meg lehet oldani: bevásárlás, csekkbefizetés, szórakozás, filmezés.
Ennek a digitális szabadságnak könnyű a rabjává lenni, amit megmutat az is, hogy egyre több az internet- és számítógépfüggők száma. Kiszállni nagyon nehéz, pedig érdemes olykor csak rövidebb időre is, mivel már az is önmagában fel tudja frissíteni elménket.
Mikor van szükség segítségre?
A szakértők sem értenek abban egyet, hogy mikor jön el az a pont, amikor már kialakul a függőség, mivel egy teljesen új területről van szó. Ma már elvárás az, hogy online legyünk: a család, a munkahely és barátaink is elvárják a jelenlét egy bizonyos szintjét. A legfontosabb a tudatosság és az odafigyelés, hisz mindig az egészségünk az első.