2024 október 05

A stressz és a látásromlás kapcsolata

Ma már tudjuk, hogy a stressz nagyon komoly testi tünetekkel járhat, de arra kevesen gondolnak, hogy a látásunkra is hatással lehet. De vajon miért érintheti rosszul a szemünket is a túlhajszolt, stresszes életmód?

Szerencsére manapság már egyre kevesebben legyintenek a stressz miatt kialakuló testi tünetekre és betegségekre. Gyakran kötnek ki az emberek orvosnál a rohanó életmód és a túlzott mértékű stressz miatt például emésztési problémákkal, szívpanaszokkal, légzési nehézséggel, alvási gondokkal vagy bőrproblémákkal, de ha a látásukban tapasztalnak negatív változást, ritkán gyanakodnak arra, hogy a stressz okozza a bajt.

Hogyan hat a stressz a szemünkre?

Kutatások bizonyították, hogy a minket érő stressz, amely bizonyítottan befolyásolja az idegrendszer és a test fiziológiai működését, időszakos vagy akár állandó látásproblémákhoz is vezethet. Az alapvető problémát az okozza, hogy a nagymértékű stressz hatására megnövekedhet a testünk adrenalinszintje, amely nyomást gyakorolhat a szemre. Emiatt sokkal jobban erőltetjük a szemünket és homályossá is válhat a látásunk – persze egy-egy stresszes időszakban úgy érezhetjük, hogy ez a legkisebb problémánk, pedig valójában nagyon is foglalkoznunk kellene vele.

A folyamatos stresszhatás alatt álló embereknél megfigyelték, hogy nem elhanyagolható mennyiségű folyadék is összegyűlhet a retina rétegei alatt, amely szintén kiváltója lehet a látásromlásnak.

Ha mindez nem lenne elég, egy kaliforniai kutatás azt is kimutatta, hogy ha gyakori vendég az életünkben a mentális stressz, akkor még gyorsabban is öregedhet a szemünk. A kutatás szerint ez az általános, gyorsabb szemöregedés a retina bizonyos sejtjeinek felgyorsult öregedésével magyarázható, sőt úgy gondolják, hogy ez összefüggésbe hozható a zöldhályog korai megjelenésével is.

Milyen szemtüneteket produkál a stressz?

Akinek volt már pánikrohama, azt valószínűleg nem éri újdonságként, hogy az ilyen helyzetekben gyakori a látás elhomályosulása és a sötét foltok észlelése. Azonban vannak olyan, stressz okozta látásproblémák, amelyek nem időszakosak, hanem akár állandósulhatnak is.

Állandósuló tünet lehet például a fényérzékenység, amelyet az is magyaráz, hogy stressz hatására kitágulnak a pupillák, azaz több fényt engednek be. Szintén rendkívül gyakori tünet a száraz szem, amely gyakori könnyezést is okozhat. A szemszárazság esetében nem nehéz felfejteni a stressz és a tünet viszonyát, hisz ha mondjuk olyanról van szó, aki irodai munkát végez és maga a munka a stresszfaktor, akkor nemcsak ritkán pisloghat (a kijelzőnézés miatt), hanem lehetséges, hogy még ritkábban a hajtás és az erős koncentráció miatt, amely egyértelműen szemszárazsághoz vezethet.

Ezek a gyakori tünetek mellett a stressz okozhat átmeneti szemhéjrángást, a perifériás látás egy részének időleges elvesztését (alagútlátás), úszkáló foltok megjelenését a látótérben, de akár kettőslátást is.

Hogyan kezelhető a probléma?

Minél hatékonyabban kezeljük és csökkentjük a stresszt, annál többet tehetünk a látásunkat érintő stressztünetek elkerüléséért. Ebben sokat segíthet a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a rendszeres mozgás, az egészséges táplálkozás, a stresszlevezető gyakorlatok, a határok felállítása mondjuk a munkaterhek és az elvárások tekintetében, és persze egy pszichológus felkeresése is ajánlott lehet, ha a stressz folyamatosan jelen van a mindennapjainkban.

És hogyan kezelhető a rossz látás, ha nem csak a stressz okozza a problémát?
Ha valaki rövidlátó, távollátó, cilinderes lencsét hord vagy esetleg az öregszeműség nehezíti meg az életét, akkor szerencsére van kihez fordulnia! A szemüveg és a kontaktlencse átmenetileg persze megoldást jelenthet, de végleg egyik sem képes megszabadítani minket azoktól a fénytörési hibáktól, amelyek a látásromlást előidézték. Az egyetlen végleges megoldást kínáló eljárás a lézeres szemműtét, amely a modern technológiának hála már percek alatt és fájdalommentesen adhatja vissza az éles látás élményét. Szóval aki szeretne megszabadulni a szemüvegétől vagy a kontaktlencséjétől, az ismerje meg a margitszigeti Focus Medical lézeres kezeléseit, és forduljon hozzájuk bátran, ha kérdése lenne, vagy egyből be is jelentkezne egy alkalmassági vizsgálatra!