A családterápia jelentősége
Talán sosem volt még olyan fontos, mint napjainkban az, hogy a család egészségesen, valóban működőképesen támogassa tagjait. Amikor a külső világ bizonytalan, illetve a családok maguk is igen sokfélék, még nagyobb szerepet kell szánnunk a támogatásnak.
Milyen a működőképes család?
Az Onlinepszichológus.net szakemberei a pszichoterápia speciális formájában, a családterápiában is hatékony segítséget képesek nyújtani. Hatására csökkennek a konfliktusok és nehézségek, javul a családtagok közötti kommunikáció. Ezek következtében egyrészt érthetőbbé válnak a felmerülő problémák, s az is, hogy hogyan boldogulhatunk velük. Másrészt pedig mindenki jobban érezheti magát nemcsak a saját bőrében, hanem szerettei körében is.
A család szerepe hatalmas, s az itt szerzett tapasztalatok hatással vannak életünk minden területére. Fontosak az itt megtanult szokások és hagyományok, de befolyásolják azt is, hogy hogyan fogunk tudni létezni a későbbi kapcsolatainkban. Amikor a család nem tud jól működni, akkor a többi kapcsolat is kárt szenved, s akár a kapcsolódásra való képesség is csorbulhat.
A családterápia szerepe
A családterápia, akár a család megváltozásával kell megküzdenünk, akár egy minket ért csapáson kell túllépnünk, hatékony támogatást nyújthat. Megerősíthetjük vele a meglévő kapcsolatokat, illetve megoldásokat találhatunk olyan konfliktusokra és problémákra, amelyekkel egyedül nem, vagy csak nehezen boldogulnánk.
Ahhoz, hogy mindez megvalósulhasson, át kell látni az aktuális működésmódot, beleértve akár a gyermekek viselkedésével összefüggő nehézségeket is. Hiszen ez utóbbiak sem önmagukban állnak, hanem az adott körülmények között fejlődtek ki.
A családterápián belül is sokféle módszer létezik, van rendszerszemléletű, valamint funkcionális megközelítés, illetve narratív vagy akár szupportív családterápia is. Egyes esetekben ezek nem elkülönülve, hanem egymást erősítve, az adott családhoz igazodva hozzák a legjobb eredményeket.
A terápia számos előnnyel kecsegtet
A családterápia során számos különféle technikán keresztül, temérdek időt felemésztve, ám valódi pozitív eredményeket érhetünk el. Ez egyrészt abban mutatkozik meg, hogy kezelni tudjuk a meglévő, valamint a később jelentkező problémákat is, valamint boldogabb, kiegyensúlyozottabb családi életet élhetünk, s ezt taníthatjuk meg gyermekeinknek is.
Emellett képessé válunk arra, hogy jobban fejezzük ki magunkat, legyen szó akár az érzéseinkről, akár a gondolatainkról. A konfliktusok kezelésének helyes módszereit elsajátítva más kapcsolatainkban is jobban tudunk működni, összességében pedig az élet számos területén pozitív hatásokkal számolhatunk.
Számos problémára nyújt tehát valódi megoldást a családterápia, de sajnos mindenen nem segíthet. Bízzuk hozzáértő szakemberre, hogy konkrét problémáinkkal milyen irányba érdemes elindulni!