5 esemény, ami mozgatja az amerikai piacot szeptember 10-én
Az Európai Központi Bank ülésezik, hogy lassítani tudják a dollárral szembeni erősödést. Az USA-ban a heti munkanélküliségi adatok publikálása érkezik a nyitással egy időben. A szenátus dönteni fog további, – a korábbiaknál kisebb méretű – gazdaság élénkítő csomagok bevezetéséről. A részvényárfolyamok a tegnapi visszapattanást követően ma oldalazva állnak a nyitás előtti időszakban, de a kínai vállalatok ma jellemzően pirosban maradtak. Az olaj árak tovább esnek az USA tartalék jelentését követően. Ezekről részletesen olvashat cikkünkben.
- Az Európai Központi Bank ülésezik
Az Európai Központi Bank először ülésezik, mióta a FED megváltoztatta monetáris politikai irányelvét, melyben lényegesen növelte inflációs toleranciáját. A FED döntése a dollár gyengülését hozta minden nagyobb devizával szemben, de a legnagyobb értékcsökkenést az euróval szemben szenvedte el. Az EUR/USD árfolyama meghaladta a 2 éves maximumot és az elemzők egyre inkább az 1,25-ös árfolyamot látják közeledni a következő hónapokban az 1,2 helyett, ami nagyban befolyásolja az inflációt és mindkét kontinens gazdaságára negatívan hat.
A Financial Times csütörtökön arról számolt be, hogy Christine Lagarde elnök célzottan óvatosságra inti majd a spekulánsokat, akik a magas euró árfolyammal mindkét gazdaságot veszélyeztetik. 15:30-kor tartandó sajtótájékoztatóján már várható lesz olyan megjegyzés, amellyel ösztönözheti a kereskedőket, az alacsonyabb euró árfolyam érdekében
Hogy a sajtótájékoztatón elhangzotokkal sikerül-e mozgatni a piacot, attól is függhet, hogy szavaiban hogyan nyilatkozik az EKB új növekedési és inflációs előrejelzéseiről. Az EKB már korábban arra számított, hogy 2022-ig alul múlja CPI-célkitűzését, de ennek az előrejelzésnek az esetleges még negatívabb irányú mozgatásával elismeri, hogy további ösztönzésre van szükség az európai piacokon. Jelenleg az EUR/USD árfolyama 1,185.
- Az USA új munkanélküli kérvényeinek száma ismét csökkeni fog
15:30-kor, a piac nyitásával egyidejűleg teszik közzé az újonnan benyújtott munkanélküliségi kérelmek számát. Ezekre az adatokra a piac nagyobb figyelmet fordított egészen szeptember első hetéig, amikor hiába javultak a számok, óriási piaci korrekció történt. Ez az a szám, amivel Trump elnök gyakran dicsekedik, hisz a munkanélküliek számát mindig szükséges csökkenteni.
A Munkaügyi Statisztikai Hivatal szerdai felmérése a vártnál jobb eredményeket hozott, ami arra utal, hogy van lehetőség pozitív meglepetésre. Az előrejelzés 848 ezer kérvényt jósol a múltheti 881 ezerrel szemben, ami összesen 12,925 millió munkanélkülit jelent országszerte a 13,35 millióval szemben.
- Az indexek lejjebb nyithatnak, de jöhet az újabb gazdaság élénkítés
Az USA részvényei jelenlegi állás szerint épphogy lejjebb fognak kinyitni, mint a tegnapi záráskor voltak, melyben közrejátszhat a kongresszusra való nyomásgyakorlás. Ennek oka, hogy ma döntenek egy újabb gazdaság élénkítő csomagról, mellyel újabb pénz áramlás lendítheti meg a kötvénypiacot. Ez a döntés a nap végére, vagy holnapra pozitívan hathat a piac mozgására. Persze ehhez szükség van a csomag elfogadására, de a várakozások szerint ez meg fog történi.
Az indexek aktuális árfolyamát a piac zárva tartása alatt nem tudjuk nyomon követni, de az árfolyamokat lekövető futures termékeken látszik, hogy a pre-market-en negatívan indul mind a Dow, mind az S&P számára. Mindkét index azóta javulni tudott és jelenleg mindkettő a 0 százalékos elmozduláshoz közeledik.
A munkanélküli adatok publikálása mellet ma van a termelői árszintekre vonatkozó jelentés bemutatása is, ami előre vetítheti a FED által jóváhagyott infláció növekedést. A részvények közül ma bocsátja ki a tőzsde zárásakor az éves bevételeire vonatkozó jelentését az Oracle (ORCL), a Peloton (PTON) és a Chewy (CHWY).
- Ez nem a kínai részvények napja
A kínai tech cégeket az USA-hoz hasonlóan sztárolták a különböző nemzetek kisbefektetői a nyár folyamán. Ennek a trendnek a múlthét óta az ellenkezője látszik az árfolyamokban és tovább csúsztak ezek az indexek is. A legnagyobb esést az olyan cégek papírjai szenvedték el melyek jelentős része mind start-up tech cég. Ezekből körülbelül 300-nak esett az árfolyama 10 százaléknál is nagyobb mértékben.
Az innovatív vállalatok mellett a nehézipari és egyéb területeken tevékenykedő társaságok papírjaira is átterjedt a negatív hangulat és ismét csökkenésnek indultak a kínai indexek. A Shanghai Composite -0,61%-on zárt.
A koreai Kosdaq index árfolyama a kínai társával ellentétben tovább tudott szárnyalni és 1,7 százalékos növekedésével újabb mindenkori maximumot ért el. Ennek a növekedésnek az egyik oka az USA által meghozott Huaweit tiltó rendelkezések, hisz a legnagyobb előnyt ebből dél-koreai cégek húzhatják, például a Samsung.
- Az olaj árfolyama tovább esett.
A hét elején utaltunk rá elemzőinknek köszönhetően, hogy nehéz hét áll az olaj előtt és a helyzet nem változott továbbra sem. Az elmúlt három napban a szerda kivételével pirosban zárt mind a Crude, mind a Brent árfolyama. A szerdai optimizmus hamar kifogyott erejéből köszönhetően a világban tapasztalható olaj túltermelésnek és kereslet hiánynak.
A földrészek gazdasági mutatóit szemlézve továbbra sem vagyunk a pandémia előtti szinteken. A kitermelést ezen adatokkal összevetve továbbra is egyértelmű, hogy nincs akkora kereslet a piacokon, mint kínálat. Az amerikai olajtartalékok heti jelentése 3 millió hordónyi növekedést hoztak a várt csökkenéssel szemben. Ennek fényében a Crude 1,5 százalékot vesztett és 37,5 dolláron áll, míg a Brent-et 1,2 százalékkal jegyzik lejjebb, 40,3 dolláron.