2025 január 22

9 tipp az eredményes tanuláshoz felnőtteknek

Jobb munkahelyi pozíciók betöltéséhez vagy karrierváltáshoz elengedhetetlen, hogy felnőttkorban is időről időre új ismeretekre tegyünk szert. Ebben nagy segítségünkre lehetnek a különböző felnőttképzési tanfolyamok. Mivel ezek a képzések igazodnak a munkahellyel és sokszor családdal is rendelkező felnőttek igényeihez, a kevesebb személyes jelenlétet igénylő órák mellett nagy hangsúlyt fektetnek a tanulók önálló otthoni felkészülésére.

Ehhez segítségképpen a TanfolyamOKJ.hu szakmai képzéseket és felnőttképzéseket kínáló portál összegyűjtött 9 hasznos tanulási trükköt, melyet felnőttkorban is jól lehet alkalmazni.

1. Hagyj fel az időrabló tevékenységekkel!

A leggyakoribb érv a felnőttkori tanulás ellen az időhiány.
Igen, talán kicsit nehezebb, mert más dolgod is van a tanuláson kívül: téged vár a szennyes, a háztartás és a gyerek matek házija is, de nem lehetetlen. Ha van egy fix napirended, és bevonod a családot is a háztartásba, tengernyi időd szabadul fel.
Plusz érdemes belegondolni, mennyi időd megy el az időrabló tevékenységekkel. Nézz mélyen magadba, és válaszolj a következő kérdésekre:

-Mennyi időt töltesz el naponta tévézéssel?
-Lehet, hogy beszippantanak a közösségi oldalak?
-Esetleg túl sokat lustálkodsz reggelenként?
-Gyakorlatilag a tanulás is, mint minden, csupán szervezés kérdése.

2. Alakíts ki megfelelő helyet a tanuláshoz!

A legjobb az, ha el tudsz különülni a tanuláshoz, de amennyiben erre nincs lehetőséged, egy tanulósarok kialakítása is elegendő lehet. Teremtsd meg magadnak a minél inkább zavartalan környezetet. Amikor tanulsz, legyen kéznél minden: tollak, ceruzák, jegyzetek, könyvek, füzetek stb.

3. Kösd össze az új tudást a már meglévővel!

A felnőttkori tanulás nagy előnye, hogy már rengeteg előzetes ismerettel rendelkezel sok témakörben. Ismerd fel, hogy nem kell teljesen a nulláról kezdened a tanulást. Az új ismeretek elsajátításakor vizsgáld meg, mit tudsz már előzetesen a témáról, és kapcsold hozzá a friss tananyagot.

4. Kezeld úgy a tanulást, mint életed szerves részét!

Ahhoz, hogy tudásod piacképes maradjon, sosem szabad abbahagynod a tanulást. Ha ezt pozitívan fogod fel, és fejlődési lehetőségként éled meg, nem fogod nyűgnek érezni azt.

5. Kérdezz, és építs kapcsolatokat!

A tantermi és a digitális órák során is lehetőség van arra, hogy kérdezz az oktatóktól. Ne legyél szégyellős, nem baj, ha nem értesz meg valamit elsőre. Kérdezz bátran.
Emellett a felnőttképzések alkalmat adnak a kapcsolatépítésre, és érdemes is összeismerkedned a csoport tagjaival. Segíthetitek egymást a képzés során, sőt akár közösen is tanulhattok.

6. Ismerd meg, milyen a tanulási típusod!

A felnőttkori tanulásnak az az egyik legnagyobb előnye, hogy már ismered a képességeidet, és rengeteg tapasztalatod van a tanulással kapcsolatban. Ha tisztában vagy azzal, milyen a tanulási típusod, sokkal hatékonyabban tudod elsajátítani az ismereteket.

A főbb tanulási típusok:

-vizuális – a képek, ábrák nagy barátja vagy, aki szereti, ha megmutatják neki, mit csináljon
-auditív – szinte iszod a tanár szavait, és otthon is sokszor felmondod magadnak az anyagot
-verbális – te vagy az, aki kikérdezteti a leckét a családjával, vagy a barátaival
-mozgásos – tanulás során írsz, rajzolsz, firkálsz, hiszen így rögzül a legjobban a tudás

7. Találd meg a célod és motivációd!

Ahhoz, hogy örömmel és hatékonyan tanulj, mindig ott kell lebegnie a szemed előtt annak, hogy mi az igazi célod a tanulással. Ha ez megvan, bámulatos teljesítményre leszel képes.

Felnőttként abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy már kellő élettapasztalattal állsz a problémákhoz, képes vagy az önkontrollra, és pontos célok felé igyekszel.

Tudnod kell, hogy tartós motiváció csakis belső kezdeményezésből születhet. Attól még senki sem tanult jól, ha a család és a barátok folyamatosan noszogatták. Ha te nem akarod igazán, akkor nem fog menni. Éppen ezért, ha úgy érzed egy képzés közben, hogy ez mégsem a te szakod, akkor ne szégyellj váltani, hiszen valószínűleg nem is lennél abban a bizonyos szakmában elég jó. Olyan képzést válassz, ahová örömmel jársz be, ami nap mint nap arra inspirál, hogy fejleszd a képességeidet.

8. Számold fel az üresjáratokat!

Rengeteg időt tölt el az ember várakozással. A postán, a dugóban, az orvosi rendelőben, a pénztárnál. Használd ki ezeket az üresjáratokat a tanulásra.

Mindig tartsd magadnál a tankönyvedet, vagy készíts hangfelvételt jegyzeteidből, és hallgasd autóvezetés, kocogás, vagy épp mosogatás közben. Észrevétlenül tanulhatsz, és még időt is takarítasz meg.

9. Legyen tanulási időterved!

Tudd, mikor milyen tantárgyaid vannak, és hogy melyikre mennyi energiát kell fordítanod ahhoz, hogy elsajátíthasd. Ehhez érdemes naptárat vezetni. Mindig jó, ha előre tudod, milyen feladatok várnak rád a következő héten. Ezért találj ki egy napot a hétvégén, amikor átnézed a naptáradat, hogy melyik nap mit kell majd csinálnod. Telefonodba is beállíthatsz figyelmeztetőket, hogy tuti ne felejtsd el a teendőidet. Rengeteg app van már kifejezetten erre a funkcióra. Ha folyamatosan tanulsz a tanfolyam során, nem kell majd sebtében bemagolnod az anyagot vizsgára, amit két nappal később már el is felejtesz.

Sosem késő elkezdeni tanulni. Ha szakmát szeretnél váltani, vagy új, piacképes ismereteket szeretnél, ma már számos felnőttképzés közt válogathatsz. A TanfolyamOKJ.hu blogján pedig további tanulási és pályaválasztási tippet találsz.