2024 március 28

Medvecsapdába sétáltak a londoni jegybankárok

Fontos inflációs adatok érkeztek ma délelőtt az Egyesült Királyságból. A várakozások szerint áprilisban a fogyasztói árindex 2,,6 százalékkal emelkedhetett éves bázison, ehhez képest a tényleges adat 2,7 százalék lett.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”103″]

Vegyes reakció a devizapiacon

Az inflációs adat már jóval a 2 százalékos jegybanki célérték felett van – mondta Varga Zoltán, az Equilor elemzője. Hozzátéve: nem véletlen, hogy az első reakció a font erősödése volt.

Aztán eszükbe jutott a befektetőknek, hogy Mark Carney jegybankelnök korábban úgy nyilatkozott: a Brexit miatt a Bank of England (BoE) egyelőre nem gondolkodik kamatemelésben. Emiatt gyengülni kezdett a font.

Negatív spirál

Ahogy azt a múlt heti kamatdöntő ülést követően hallhattuk Mark Carney szájából, az idei évben csökkenhetnek a reálbérek, és visszavágták az idei évre szóló növekedési prognózist is 2 százalékról 1,9 százalékra.

Nagyon úgy néz ki, hogy a fogyasztást is visszaveti az infláció, s kialakulhat egy negatív spirál a gazdaságban.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

Lazítva szigorítanak?

Szorult helyzetbe került a jegybank, most elsődleges prioritásnak tekinti a gazdasági növekedés elősegítését, és a munkahelyek védelmét, azonban az infláció megszaladása esetén lépéskényszerbe kerülhetnek.

Kiutat jelenhet esetleg, ha növelik az eszközvásárlás program méretét, ami lazítást jelent, s akkor az egyensúly fenntartásával szigoríthatnak, vagyis emelhetik a kamatokat.

Már nyáron vagy tavasszal…

A határidős árazások alapján annak is mindössze 38 százalék az esélye, hogy a jövő év harmadik negyedévében megindítják a szigorítási ciklust. Ugyanakkor Carney azt mondta: amennyiben a gazdasági folyamatok szükségessé teszik, a korábban várt időpontról előrehozhatják valemelyest a kamatemelést.

Ezért elképzelhető, hogy már jövő nyáron vagy tavasszal kamatot emel a BoE.