2024 március 28

Sell in May and go away-nem mindig igaz

A tőzsdén jártas személyek körében a címben szereplő mondás nagyon ismerősen csenghet. Az adj el májusban és menj el jelentésű angol szöveg ugyanis az egyik legelterjedtebb kifejezés a piacokon. Arra utal, hogy érdemes májusban eladni a részvényeinket, hiszen májustól őszig valószínűleg esni fognak az árak. Bár a közmondások általában igazak, de ennél nem biztos, hogy jó úton jár, aki követi.

Régi hagyomány

Először is fontos tisztázni, hogy a kifejezés eredete igen régre nyúlik vissza. Természetesen nem tudni, hogy ki használta először, de az biztos, hogy évszázados hagyománya van a mondatnak. Valószínűsíthetően akkor alakult ki, amikor még személyes színtereken zajlott a kereskedés, és a brókerek valószínűleg nyáron nem foglalkoztak a piacokkal. Így eladták a részvényeiket májusban, majd a nyári vakáció után tértek vissza ősszel.

Könnyen belátható azonban, hogy ma már ilyen szempontok nem játszanak szerepet. Ironikusan mondhatnánk, hogyha mindenki el is megy májusban, a Fed legalább marad, de azért igazság szerint májustól is él még az aktivitás a piacokon.

Hogyan nézett ki az elmúlt években a piac?

Persze az igazán perdöntő bizonyíték az, ha megnézzük, hogy hogyan érvényesült vagy nem érvényesült a bölcsesség az elmúlt években. Az alábbiakban az S&P500 index havi gyertyákból álló grafikonját láthatjuk, bekarikázva a május hónapokat az elmúlt néhány évben.

Nem mindig jön be a taktika (www.investing.com)

Ahogy látható, az állítás egész egyszerűen néha igaz volt, néha pedig nem. Semmilyen következtetést nem vonhatunk le csupán ez alapján. Persze lehetett volna jóval korábbi adatokat is megnézni, de a folyamatosan változó tőkepiacok miatt mégis érdemes inkább a frissebb adatokból dolgoznunk. Ráadásul jelentősen csökkenti a májustól tartó esés valószínűségét az is, hogy azért a piacok mostanában mindig emelkednek-ha május van, ha nem.

Egy korrekciónak a túlvettség alapján persze ideje lenne, de a korlátlan likviditás ezt könnyedén felülírhatja. Érdemes tehát a hagyományos módon meghozni döntéseinket, és nem csupán a sell in my and go away bölcsességre alapozva. Persze kivételt képez, ha stresszkerülési szempontból hagynánk el a piacokat a nyárra; ha a profitot számolva tehetjük ezt meg, akkor még inkább érthető.