2024 április 19

Új rekordokat állított be az indiai tőzsde

Májusban még azzal került a gazdasági világsajtó figyelmének középpontjában India, hogy a delta vírusvariáns elképesztő sebességgel sepert végig az országon. Akkor még indiai mutánsként aposztrofálták a koronavírus ezen mutációját, amelyet csak később kereszteltek el delta névre, a politikai korrektség jegyében. Akkor a tőzsdéket is megviselték az elképesztő esetszámokat produkáló mindennapok, így hamar kitörlődött az idei teljesítményük a grafikonokról. Most azonban merőben más már a helyzet, ugyanis szerdán rekordmagasságot állítottak be a főbb határidős indexek. Ennek számos oka is van, amelyek a továbbiakban olvashatóak. 

Rekordmagasan az indexek 

Szerdán rekordmagasan zártak az indiai részvények, miközben javában zajlik a gyorsjelentési szezon az országban (is). A pozitív hangulat oka az, hogy az ország gazdaságát tekintve szomorú második negyedévet, a vártnál sokkal jobban zárták a nagycégek. Ezek közül is kiemelkedik a pénzügyi szolgáltatások szektora, illetve az ország nyersanyag alindexei is jól teljesítettek. Közben a befektetők azt várják, hogy a hamarosan esedékes jegybanki értekezlet után, nem lesz döntő változás a monetáris politikában. 

A gyorsjelentésekkel egyidelűleg, szépen támadták csúcsaikat a tőzsdék. Kékkel a Nifty 50, míg lilával a Sensex 30. – www.investing.com

Ezen okokból kifolyólag, a két legnagyobb indiai határidős index is rekordot döntött. Ide sorolható a Sensex 30, amely több, mint 1 százalékot tudott emelkedni szerdán. Hasonlóan jó napot tudhat maga mögött a Nifty 50 is, amely 0,85%-kal tudta felülmúlni a keddi teljesítményét. A 2020 márciusi mélypont óta, a Sensex 81,85%-ot, míg a Nifty 50 85,82%-ot tudott növekedni. A mostani csúcstámadás kifejezetten a gyorsjelentési szezon elején indult el, és sikerrel is járt. 

Egyelőre mindenkit megnyugtat a jegybank 

Szerdán kezdi meg, az előzetes tervek szerint 3 napig tartó üléssorozatát a Reserve Bank of India (RBI). A várakozások afelé irányulnak, hogy az RBI változatlanul hagyja majd a mértékadó kamatlábakat. Jelenleg a refinanszírozási hitelek kamata 4 százalék. Amennyiben tényleg változatlanul hagyják a kamatokat, az óriási szó lenne, mivel az infláció a céltartományon kívül esett az utóbbi időszakban. Ennek ellenére a befektetők nyugodtak, így a főbb indexek bátran emelkedhetnek még. Kamatváltozás esetén azonban, nem kérdés, hogy délnek fordulhat a kereskedés iránya.