2024 március 29

Ijesztően alakul az ukrán helyzet, esnek a tőzsdék

Az előző héten látott tendenciát folytatva ma is eséssel indítanak a tőzsdék. Mint reggeli cikkünkben is jeleztük, igencsak sűrű hét elé nézünk, és a befektetők nem biztos, hogy mindegyik eseményhez pozitív kimenetelt társítanak. A legfőbb probléma az orosz-ukrán konfliktus súlyosbodása lehet, az esések által a német tőzsdeindex, a DAX kritikus szintek közelébe kezd érni.

Nő a támadás esélye

Hetek óta forró téma az orosz-ukrán határon kialakult helyzet. Amíg Oroszország azt követeli, hogy a poszt-szovjet ország ne csatlakozhasson a NATO-hoz és lehetőleg messziről kerüljék el a szövetség csapatai az orosz határt, addig a nyugati hatalmak az ukrán határon lévő orosz csapatösszevonások megszüntetését követelik. A tárgyalások egyelőre egyáltalán nem vezettek eredményre, hiába történt sok körös egyeztetés már például az Egyesült Államok és Oroszország között.

Egyre valószínűbb a fegyveres viszály (www.shutterstock.com)

A jelenlegi álláspontok alapján egy esetleges orosz invázió esetén a NATO nem avatkozna be fegyveresen, ugyanakkor sok nyugati ország küld fegyvereket Ukrajnába. A közelgő háború esélyeinek növekedését jelzi az is, hogy egyre több diplomatát vonnak ki az országok a keleti szomszédunkból.

Esnek az európai tőzsdék – mi vár a DAX-ra?

Egyértelmű, hogy egy orosz-ukrán háború esélye már csak a földrajzi közelség miatt is az európai tőzsdéket viseli meg leginkább. Ha nem is avatkoznak be a nyugat-európai államok közvetlenül a konfliktusba, nagyon nagy bizonytalansági tényezőt jelent egy esetleges háború, valószínűleg a most látott eséseknél jóval nagyobb mínuszokra kellene készülni.  Persze mindennek az ellentetje is igaz lehet, ha esetleg egy hirtelen nagy kibékülésnek lehetnénk szemtanúi, vagy legalábbis a feszültség csökkenésének.

A DAX is alaposan megszenvedi a feszült hangulatot, a német tőzsdeindex jócskán eltávolodott csúcsaitól. A napos grafikon alapján jelenleg a 200 napos mozgóátlag alá is süllyedt az index, ami enyhén szólva sem jó jel az emelkedés szempontjából. Ma így leginkább erre a szintre (15610 körül) érdemes figyelni, illetve az alsó Bollinger-szalag nyújthat támaszt. Emelkedés esetén pedig a még távolinak tűnő érték, az 50 napos mozgóátlag lehet fontos szint (15770 környékén).

https://www.theguardian.com/world/2022/jan/24/us-orders-families-of-embassy-staff-out-of-ukraine