2024 április 25

Háromhetes mélyponton az olaj

A szerdai napon, az észak-tengeri Brent olaj hordónkénti ára 66,68 dollárra mérséklődött. Hasonló mértékű esés volt az észak-amerikai WTI esetében is, ott egy hordó olaj mindössze 63,38 dollárt kóstált. A hirtelen jött csökkenés mögött számos világpolitikai okozat is meghúzódik. Közben pedig a növekedési részvények, és a kriptovaluták is esésbe kezdtek. 

A WTI grafikonja, a Brent olajjal (lila) összevetett teljesítménye a pandémia tavalyi első hulláma óta – www.investing.com

Irán a fókuszban 

Az iráni olejexport fellendülése, egyelőre nem fejtett ki nagyobb hatást a piacon. A teljes talpra állást továbbra is leghamarabb 2022 nyarára datálják a szakértők. Az OPEC ország most leginkább a nukleáris egyezmény részleteire fókuszál. Ezügyben kedd óta üléseznek képviselők Bécsben, ahol első sorban az Amerikai Egyesült Államokkal kell megegyezniük. A problémát az okozta, hogy a Trump-adminisztráció idején, az USA kilépett az egyezményből, amelyre Irán egyértelmű erőfitogtatásba kezdett. 

A megállapodást övezően, számos szakértő úgy vélekedik, hogy leginkább a 2015-ös állapotokhoz történő visszatérés fog megszületni az egyezmény keretei között. Ha mindez már a héten létrejönne, akkor elképzelhető, hogy a vártnál hamarabb normalizálódik az iráni olajexport. Ha a stabilizálódás még 2021 vége előtt végbe menne, akkor egyes elemzők szerint akár 5 dollárral csökkentené az előre jelzett árakat. Ellenkező esetben, akár 10 dolláros drágulás is bekövetkezhet 2022-ben.

Mi a helyzet a többi OPEC+ országgal? 

Az Oroszországot is magába foglaló OPEC+ többi tagállamában, egyelőre az olaj kitermelésének a visszafogására látnak esélyt. Mindez májustól kezdődően zajlik annak ellenére, hogy egyes becslések szerint már túlkereslet van a piacon. Nemrég Szaúd-Arábia is beismerte, hogy még márciusban elkezdte visszafogni az olaj kitermelését és exportját. Az arab állam kifejtette, hogy készen állnak az OPEC+ által előterjesztett, májusi és júniusi csökkentéseknek akár a meghosszabbítására is.  

Az okok között szerepelhet, hogy számos ázsiai országban továbbra sem stabilizálódik a pandémiás állapot. A koronavírus járvány helyzete Indiában a legaggasztóbb, ahol az elmúlt hetek tragikus körülményei után, már egy esetleges harmadik hullámról beszélnek szakértők. A világ harmadik legnagyobb olaj felhasználójának a helyzetét, kiemelten figyelik az OPEC+ országok is.