2024 április 20

Akár a 3100 dollár is elérhető az alumínium piacán

Amíg az arany ára szenved, hogy megtalálja merre is szeretne mozdulni az 1800 dolláros ár közelében, addig minden figyelem az alumíniumra irányul. Ahol egy növekvő momentum segített elérni a 3000 dollár per tonnás árat a London Metals Exchange (LME) számai szerint. Bár az árak jelenleg távol vannak az eddigi magasságaiktól, tehát a csúcsokhoz képest csökkentek, továbbra is lehet számítani az emelkedésre. Az LME szerint utoljára 2899,50 dollár volt tonnánként. Sok elemző szerint ez még csak a kezdete egy ennél nagyobb növekedésnek. Citi elemzői úgy vélik az alkövetkezendő 12 hónapban nem lenne meglepő, ha az ára elérné a 3100 dolláros szintet. Ezt arra alapozzák, hogy alacsonyabb termelés várható Kínától, ezzel 1,1 millió tonnás hiányt kialakítva a piacon. Az egyre növekvő globális gazdasági növekedési aggodalmak számos árucikk, nyersanyag árának ellenszelet generáltak, azonban az alumínium képes volt ennek a szélnek ellenállni, és ellensúlyozni a tendenciát. A növekvő hiány erősen hajtja felfelé az árakat. Daniel Briesemann, a Commerzbank nemesfém elemzője szerdán egy riportban elmondta, hogy a kínai termelés mennyisége ezidáig kismértékben több, mint az előző években volt. Jelenleg 3,16 millió tonnát is eléri ez a szám. Azonban hozzátette, hogy a nemzet termelése az elmúlt négy hónapban folyamatosan csökkent.

Alumínium árak (www.Investing.com)

Shanghai alumínium árak is emelkedőben

Shanghaiban is emelkedtek az árak, mely növekedést szintén a kínálat hiányából fakadó félelmek tápláltak. A friss hírek miszerint újabb korlátozások várhatók Kínától, megrázták csütörtökön az árakat. Az alumíniumgyártó Shaanxi Nonferrous Yulin New Material, amely évi 600 000 tonna olvasztási kapacitással rendelkezik, csökkentenie kell a termelésének 50 százalékát szeptemberi hónapra, az energiafogyasztási szabályozások miatt, áll a helyi kormány által közétett dokumentumban. Kína az egyik legnagyobb termelője és felhasználója is a nemesfémnek. Azonban a gyarapodásnak megszabta mértékét az állami tartalékok kiadása. Nem csak Kína szabályozásai viselkednek hajtóerőként a piacon. Az ANZ elemzői megjegyzésükben rámutattak arra, hogy az ország áramhiánya arra késztette a hatóságokat, hogy rövid távú bezárásokat hajtsanak végre. Ezek a kimaradások további csökkenéseket okoztak a termelésben, ezzel tovább növelve az árakat. Kína az elmúlt évtized egyik legnagobb áramhiányával küzd.

Kínai korlátozások megrázták az árakat

Forrás

https://www.kitco.com/news/2021-09-15/Is-3-000-aluminum-price-just-the-start-Analysts-bullish-as-metal-faces-supply-crunch.html

https://financialpost.com/pmn/business-pmn/shanghai-aluminum-rises-on-supply-fears-state-metal-sale-plan-caps-gain