2024 november 15

Itt vannak a kormány intézkedései – mi lesz a bankokkal?

Ma rendkívüli Kormányinfót tartott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő és Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter társaságában. Az eseményen fontos bejelentések hangzottak el, a kormány leginkább a kis- és közepes vállalkozásokat védené a negatív gazdasági hatásoktól – ennek keretében kiterjesztésre kerül a kamatstop is.

Kkv fókusz

Gulyás Gergely ismertette, hogy a kormány álláspontja szerint Európában jelenleg szankciós infláció van, ami további intézkedések meghozatalát teszi szükségessé. Korábban is lehetett számítani rá, hogy a kormány előáll majd a kkv szektor számára valamilyen segítségnyújtással, hiszen ez már többek között egy korábbi Kormányinfón is belengetésre került. Úgy tűnik, mostanra készültek el a pontos tervek, amelyeket a gazdaságfejlesztési miniszter mutatott be részletesen.

Könnyítené a kkv-k kamatterheit a kormány (www.shutterstock.com)

Meghosszabbításra kerül a Széchenyi Kártya hitelprogram, év végéig 3,5 %-os, jövőre 5 %-os kamatozással. Emellett gyármentő program indul, amely kifejezetten jelzésre került már korábban is az energiaigényes iparágak megsegítése érdekében. A legjelentősebb intézkedés ugyanakkor az, hogy a 60 ezer, változó kamatozású hitellel rendelkező kkv számára kiterjesztésre kerül a kamatstop – ez november 15-től július 1-ig lesz érvényben.

Jelentős hatás a bankszektorra

A fenti intézkedések a vállalkozásokon kívül értelemszerűen a bankszektort érintik igazán. A kamatstop referencia kamatszintje a június 28-ai 7,77 % lesz, ez közel 10 %-kal alacsonyabb, mint a mostani irányadó BUBOR értéke. Nagy Márton szerint nagyjából 80 milliárdos terhet ró ez a hazai kereskedelmi bankokra, ami a kamatstop eddigi összetevőivel együtt már jól látható részét viheti el a pénzintézetek profitjának. Ugyanakkor a miniszter azt is jelezte, hogy a bankadóban változás jöhet – az aktívabban hitelező bankoknak kisebb adóteherrel kellhet majd számolniuk. Ennek a végső formája szintén jelentősen érintheti a szektort, a most hétvégi döntésekre adott reakció pedig leginkább az OTP árfolyamában látszódhat majd – a kamatstop legutóbbi hosszabbítása nem hozott nagy esést, kérdés, hogy a kiterjesztést hogyan értékelik a piacok.

Forrás:

MTI