2024 március 29

Ennyit keres egy átlag magyar – közel az álomhatár

Kijöttek ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közölt adatok a novemberi bérekre vonatkozóan. A bruttó átlagkereset ismét nagyot nőtt, a félmillió forint felé tendál. Ennek megfelelően nőtt a nettó átlagkereset is, de az infláció tavaly nagyon is közbeszólt. Mik lehetnek a következményei a növekvő béreknek?

482 ezer és 321 ezer

Tavaly novemberben Magyarországon a bruttó átlagkereset 482 ezer forint volt, a nettó átlagbér pedig 321 ezer forint. Ez legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál és a közszférában dolgozókra igaz, ha az egész nemzetgazdaságot vizsgáljuk, valamivel alacsonyabb számokat kapunk. A bruttó és nettó átlagkereset év/év alapon 10,1 %-kal nőtt, ami kétségtelenül szép növekedésnek számít. A növekvő keresetek egyértelműen jól mutatják a gazdaság felállását a koronavírus okozta sokkból.

Nőttek a bérek, de a reálbérek már kevésbé (www.shutterstock.com)

A probléma azonban az, hogy eközben az infláció is jelentős értékeket vett fel a tavalyi év végén. A vizsgált hónapban, novemberben például 7,4 % volt a pénzromlás, szintén év/év alapon számolva. Ez azt jelenti, hogy a reálbérek már jóval kisebb mértékben növekedtek. Jó hír viszont, hogy a bérek még képesek tartani a lépést az inflációval, ami miatt ha jelentős életszínvonal-emelkedés nem is következik be, legalább nem is csökken az.

Nőhetnek a megtakarítások

A bérnövekedés várhatóan a továbbiakban is erőteljes lesz még belátható időn belül. Ennek okai a kormányzati intézkedések, illetve az is, hogy az infláció maga is bérnövelő hatással jár a gazdaság egészséges működése esetén. A kérdés az lehet, hogy mikor áll elő újra az a kedvező helyzet, hogy a reálbérek is jelentősebb mértékben tudnak növekedni évről évre.

Tovább nőhet a fogyasztás a növekvő bérek miatt (www.shutterstock.com)

A béremelkedés vélhetően egyszerre tesz lehetővé több fogyasztást és több megtakarítást is a háztartások részéről. A több fogyasztás egyértelműen tovább növeli az inflációt, ám ezzel új adóbevételeket is keletkeztet. A több megtakarítás viszont az állampapír-vásárlásokon keresztül segítheti például az államadósság finanszírozását. Egyértelmű tehát, hogy mind az állam, mind az egész nemzetgazdaság számára pozitív a bérek emelkedése – egészen addig, amíg lépést tud tartani persze az inflációval.

https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/gyor/ker/ker2111.html