2024 április 24

Hírre eladni-gyengülésnek indult a forint

Tegnap tartotta kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank. Bár kamatemelést most még valószínűleg nem várt a befektetők többsége, a Monetáris Tanács ülés után kiadott nyilatkozatára kiemelten érdemes figyelni ilyenkor. A forint árfolyamának azonnali reakciójából talán nem szabad messzemenő következtetéseket levonni, lassan 1 nap után viszont már elemezhető a reakció. Ami nem is lehetett olyan meglepő számunkra.

Nagy várakozások

A mostani ülést a szokásosnál is nagyobb figyelem kísérte az MNB alelnökének múlt heti jelzése miatt. Virág Barnabás alelnök ugyanis júniusra kamatemelést helyezett kilátásba, amennyiben tartósnak bizonyulnak az inflációs folyamatok. Értelemszerűen a hírre erősödni kezdett a forint, és idén most volt a legerősebb a magyar fizetőeszköz az euróval szemben. Ennek következtében egy euróért már kevesebb, mint 347 forintot kellett csak adni hétfőn.

Az MNB épülete

A kamatdöntés előtt már gyengülni kezdett a forint, és ezt folytatta az ülés után is. A jegybank Monetáris Tanácsa helyben hagyta az irányadó rátát, ami megfelel az elemzői várakozásoknak. Az MNB közleményében hangsúlyozta, hogy proaktívan kíván fellépni az esetlegesen emelkedő infláció ellen-bár azt jelenleg a dohánytermékek megemelkedett jövedéki adója, valamint az olajár szárnyalásából következő üzemanyagár-emelkedés okozza legnagyobb részben. A döntéshozók közleményük szerint a júniusi inflációs adatokra figyelnek majd kiemelten.

Merre tovább?

A fentiekből egyértelműen kiderül, hogy szigorításra készül az MNB, és ez a júniusi inflációs jelentős függvényében dől el véglegesen. A forint viszont ennek ellenére gyengülésnek indult, ami nem lehet meglepő. Ezt a közleményt ugyanis lényegében az alelnök már elmondta több, mint 1 héttel ezelőtt, amikor erősödött is rá nem is kis mértékben a forint. Klasszikusan tehát a pletykára venni, hírre eladni reakciót láthattuk, viszont egyáltalán nem jelentős mértékben. A forint árfolyama 348-349 között tartózkodik, még a 350 forintos lélektani szint fölé sem gyengült tehát.

A továbbiakban lehetséges, hogy kiváró álláspontra helyezkednek a kereskedők, és nem látunk a korábbiakban megszokott heves irányváltásokat a forint árfolyamában. Amire viszont biztosan figyelnünk kell tehát, az a következő inflációs jelentős, és persze értelemszerűen utána az MNB kamatdöntése. Az sem mindegy ugyanis, hogy milyen mértékben, és milyen üzenet mellett szigorít a jegybank. Ha egyszeri lépésről van szó, akkor könnyen visszagyengülhet akár a forint, egy tartós kamatemelési ciklus viszont vonzóbbá teheti a magyar pénznemet a befektetők számára is.