2024 április 23

Oroszország visszaélhet a hatalmával – de biztosan ez a jó stratégia?

„Megbeszéléseket folytatunk a világ legnagyobb földgáztermelőivel, hogy megértsük kapacitásukat és hajlandóságukat a földgázellátás átmeneti növelésére, és hogy ezeket a mennyiségeket az európai vevőkhöz allokáljuk” – mondta kedden egy magas rangú adminisztrációs tisztviselő egy újságírói beszélgetésen.

„Dolgozunk azon, hogy további nem orosz földgázmennyiségeket azonosítsunk a világ különböző területeiről” – mondta a tisztviselő. „Ha Oroszország úgy dönt, hogy fegyverként használja földgáz- vagy kőolajellátását, az nem maradna következmények nélkül az orosz gazdaságra nézve” – magyarázta egy második magas rangú adminisztrációs tisztviselő az újságírókkal folytatott beszélgetés során. „Oroszország egydimenziós gazdaság, ami azt jelenti, hogy legalább annyira szüksége van olaj- és gázbevételekre, mint Európának az energiaellátására” – mondta a tisztviselő, hozzátéve, hogy az olaj- és gázexport az orosz szövetségi költségvetési bevételek mintegy felét teszi ki.

„Ez nem aszimmetrikus előny Putyin számára. Ez kölcsönös függőség” – mondta az illetékes.

Az Egyesült Államok az európai szövetségesekkel együtt hónapokig azzal fenyegetőzött, hogy gyors és súlyos gazdasági következményekkel járhat, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendeli Ukrajna invázióját. „Putyin még soha nem látott olyan szankciókat, mint amilyeneket ígértem” – mondta Joe Biden elnök múlt héten, amikor az Egyesült Államok lehetséges gazdasági intézkedéseiről kérdezték.

Biden szerint „katasztrófa” vár Oroszországra, ha Putyin támadást hajtana végre Ukrajna ellen, amire a hírszerző ügynökségek a múlt héten figyelmeztettek, és ez egy hónapon belül bekövetkezhet.

„Nemcsak az enyhülés jeleit nem mutatták. Sőt valójában még több erőt fektettek bele” – mondta John Kirby, a Pentagon szóvivője hétfőn sajtótájékoztatón. A jelenlegi felhalmozódás a Krím-félszigeten hasonlít a 2014-es illegális annektálás előtti orosz lépésekre, amely nemzetközi felzúdulást és szankciók sorozatát váltotta ki Moszkva ellen. „Ezúttal az eszkalációs létra tetejéről indulunk, és ott is maradunk. Erőfeszítéseket tettünk annak érdekében, hogy ezt a szándékot egyértelműen jelezzük” – mondta az egyik tisztviselő, utalva az Egyesült Államok 2014-ben tett lépéseire. A Kreml korábban katonai gyakorlatként védte a csapatmozgást, és tagadta, hogy Ukrajna elleni támadásra készülne.

Moszkva időközben azt kérte, hogy utasítsák el Ukrajna csatlakozási szándékát az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez. Ukrajna 2002 óta igyekszik belépni a NATO-ba, ahol a csoport 5. cikkelye kimondja, hogy egy tagállam elleni támadást mindegyikük elleni támadásnak kell tekinteni. A Biden-adminisztráció és a NATO-tagok azt állítják, hogy nem tudnak eleget tenni a Kreml ilyen jellegű kérésének.

A Biden-adminisztráció a lehetséges gazdasági ellenintézkedésekről úgy nyilatkozott, hogy a külügyminisztérium vasárnap este elrendelte, hogy a kijevi nagykövetség alkalmazottainak családtagjai hagyják el az országot a romló biztonsági viszonyok miatt. A külügyminisztérium vasárnap azt is javasolta, hogy minden Ukrajnában tartózkodó amerikai állampolgár haladéktalanul hagyja el az országot. „Azt ajánljuk a jelenleg Ukrajnában tartózkodó amerikai állampolgároknak, hogy fontolják meg, hogy már most induljanak el kereskedelmi vagy magánszállítási lehetőségekkel” – mondta a külügyminisztérium egyik magas rangú tisztviselője vasárnap este egy újságírói beszélgetés során.

„A biztonsági feltételek, különösen az ukrán határ mentén, az oroszok által megszállt Krím-félszigeten, valamint az Oroszország által ellenőrzött Kelet-Ukrajnában előre nem láthatók, és rövid időn belül is romlanak” – tette hozzá a részletek megosztása érdekében névtelenül nyilatkozó tisztviselő. A külügyminisztérium egy másik magas rangú tisztviselője azt mondta, hogy nem tudták megadni az Ukrajnában tartózkodó vagy jelenleg ott utazó amerikai állampolgárok pontos számát.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/01/25/white-house-seeks-energy-security-plan-for-europe-amid-russia-ukraine-crisis.html