2024 április 25

Így ne bukj sokat-a stop loss megbízás

Aligha vannak sokan az aktív tőzsdei kereskedők közül, akik ne hallottak volna a stop loss megbízásról. Annál többen vannak viszont olyanok, akik valamilyen ok miatt nem használják ezt a fajta tőzsdei megbízási típust, közülük pedig néhányan alkalmanként meg is szenvedik ennek hiányát. A stop loss ugyanakkor nemcsak megmentő lehet, így az eszköz hátrányaira is rávilágítunk.

Mi az a stop loss, és mik az előnyei?

Ahogy a fordításból következik, a stop loss jelentése veszteség megállítás, de inkább veszteség minimalizálásként kellene, hogy fordítsuk. A megbízástípus arra szolgál, hogy a kereskedő beállíthassa, hogy mi az a maximális veszteség, amit el képes viselni, vagy esetleg mi az a minimális nyereség, amit biztosítani akar önmaga számára, ha már jól alakultak az árfolyamok a szempontjából.

Nézzük is meg a két alapesetet!

Ha vásárolunk 100 darab részvényt darabonként 10000 forintért, akkor 1 millió forintot fektettünk be. Gondolhatjuk úgy, hogy nem szeretnénk többet veszíteni, mint 50 ezer forint a befektetésen, ezért történjék bármi, 950 ezer forint alá ne menjen be a részvényeink értéke. Ekkor beállíthatjuk a stop loss megbízást, amelynek értelmében amennyiben a részvény árfolyama eléri a 950 forintot (ehhez az árfolyamhoz tartozik a megengedett maximális veszteség), akkor a brókercégünk zárja a pozíciónkat. Megkíméltük magunkat tehát a további veszteségektől, ráadásul nem nekünk kellett menedzselni az eladás pillanatában a pozíciót, hanem automatikusan megtörtént az eladás. Természetesen ha short pozíciót veszünk fel, ellenkező előjellel akkor is alkalmazható a stop loss megbízás.

A másik esetben a nyereségünket biztosítjuk be. Tegyük fel, hogy szintén vásároltunk 100 darab részvényt 10000 forintos darabáron. A részvény árfolyama azonban legnagyobb örömünkre felfelé indul el, és 10500 forintra érkezik. Ilyenkor dönthetünk úgy, hogy mondjuk legalább 400 forintnyi nyereséget részvényenként biztosan érjünk el, ezért 10400 forintra állítjuk a megbízást. Ekkor ha esne az árfolyam, akkor is megmaradt bizonyos mértékű nyereségünk. Divatos az úgynevezett követő stop használata is, amely során épp ebben a helyzetben az árfolyam emelkedésével folyamatosan emeljük a stop szintet, így növelve a biztos nyereséget.

Vannak hátrányok is

A fentiek alapján egyértelmű lehet, hogy stop loss megbízást mindenképpen érdemes használni, hiszen az óriási veszteségeket nagy eséllyel elkerülhetjük vele. Van azonban néhány hátránya is a megbízási típusnak, amelyekre először talán nem is gondolnánk.

Az első és legfontosabb, hogy sokszor a stop megbízásunkat átugorhatja az árfolyam. Például ha pénteken kiadunk egy ilyen megbízást long pozíció védésére, akkor egy hétvégi negatív esemény miatt kialakulhat olyan esés, hogy bőven a kívánt szint alá érkezik meg az árfolyam. Ez ellen tehát nem véd a megbízás és rosszabbul is járhatunk adott esetben.

Igen kellemetlen lehet még az is, amikor épp kiütötték a stop-unkat, azaz teljesülésre kerül a megbízás, aztán pedig fordul az árfolyam. Ilyen esetben nem jártunk túl jól a megbízás használatával, hiszen a közel a lehető legnagyobb veszteséget realizáltuk. Persze ezt előre nem tudhattuk, de számtalan olyan történetet hallhatunk, aki emiatt veszített gigantikusat, vagy éppen maradt le a mesés nyereségről.

Akkor használjuk, vagy ne?

A fentiek fényében jól látszik, hogy mind előnyei, mind hátrányai vannak a stop megbízás használatának. Egyértelműen az adott személynek kell eldönteni, hogy ezek tükrében érdemes-e használnia a védelmi megbízástípust. Általánosságban ugyanakkor elmondható, hogy a nagy veszteség elkerülése, a tőkevédelem kell, hogy legyen az elsődleges, ezért meglehetősen alappal javasolják a rutinosabb tőzsdézők a stop loss használatát.

Alternatív megoldásként gyakran említik a „kézi stop” alkalmazását, ami lényegében annyit takar, hogy a kereskedő maga nézi folyamatosan az árfolyamot, és ha úgy ítéli meg, akkor kiszáll és realizálja a veszteséget a további bukás elkerülése érdekében. Ez kivédheti a stop loss néhány hátrányát, ugyanakkor kockázatos is. Ha ugyanis vágyaktól vezérelve várjuk, hogy majd csak fordul az árfolyam, akkor könnyen hatástalan lehet a kézi stop, hiszen sosem lépjük meg. Megfelelő racionalitással és a stratégiánk betartásával azonban valóban jó alternatíva lehet, ha van lehetőségünk a folyamatos figyelésre.