2024 március 29

Fordultak az amerikai indexek-mi várható a magyar tőzsdén?

A tegnapi nap folyamán a mérsékelt emelkedést hozó európai kereskedési időt követően jelentős erősödésbe kezdtek az amerikai indexek. A NASDAQ 1,7, az S&P 1, míg a Dow Jones 0,5 százalékkal került feljebb. A határidős indexek alapján a német DAX index is közel 1 %-os emelkedéssel nyit majd a tegnapi záróértékéhez képest. Az emelkedés oka elsősorban abból fakad, hogy rövidebb időtávokon már túladottá váltak ezek az indexek.

Érdemes megnéznünk, hogy mi várható ennek tükrében a nemzetközi részvényindexektől leginkább függő magyar papírokban, az OTP-ben és a Mol-ban.

OTP

A fenti 3 grafikon a DAX, az OTP és a Mol órás bontású mozgását mutatja szeptember 9-től tegnapig. Jól látható, hogy a DAX és az OTP között továbbra is fennáll a megszokott kapcsolat, azaz követi a legnagyobb hazai bank részvényének árfolyama a német tőzsdeindexet. Az intenzitás már nem ugyanaz: míg a DAX 1 hét alatt csupán 5-6 % körüli esést szenvedett el, addig az OTP több, mint 16 %-ot esett, ha a 9000 forintos mélypontot számoljuk. Ugyanakkor a két jegyzés együtt mozog, ha nem is arányosan, illetve arra lesz érdemes figyelni, hogy az alapvető irány tartása mellett mikor fejeződik be az OTP alulteljesítése a DAX-hoz képest. (Egyébként a DAX pedig alulteljesít az S&P500-hoz képest, azért nem is ahhoz hasonlítjuk a magyar papírokat, mert kevésbé lenne érzékelhető a tendencia.)

Mol

A Mol esetében már jóval kevesebb kapcsolatot fedezünk fel a DAX-hoz (vagy akár az OTP-hez) viszonyítva. Az irány néhol megegyezik, de az utóbbi napokban például jelentősen felülteljesítő volt a DAX-hoz képest, a tegnapi emelkedésével főleg. Az olajipari multi árfolyama egyébként is negatív irányba elszakadt a vezető részvényindexektől, így van helye a felzárkózásnak.

Mindezek alapján a pozitív európai kezdés miatt a BUX tekintetében is lehetséges, hogy megkezdődik az elmúlt napok jelentős esésének korrekciója.