2024 március 28

Bajban a vakcinafejlesztő cég egyik nagy esélyese

Felfüggesztették a tesztelést az egyik legígéretesebb vakcinafejlesztő cégnél, mivel súlyos egészségügyi probléma lépett fel az egyik tesztalanynál, az Egyesült Királyságban.

A brit-svéd tulajdonban levő gyógyszercég már a harmadik fázisban volt a tesztelésben, számos más vakcinával foglalkozó céggel együtt, azonban az előbb említett gyógyszercég, a AstraZeneca, már nagyon előrehaladott fázisban volt.
A leállást okozó megbetegedés egy, a harmadik fázisban résztvevő alanynál jelentkezett, ráadásul a The New York Times úgy tudja, hogy vírusfertőzés okozta gerincvelő-gyulladás lépett fel, így a cég most elkezdte vizsgálni, hogy egyáltalán a vakcina okozta-e.

Az AstraZeneca által fejlesztett AZD1222 vakcina egy legyengített csimpánz-influenzavíruson alapul, amely magában hordozza a SARS-CoV-2 legyengített génjeit, hogy későbbi fertőzés esetén a szervezet ártalmatlanítani tudja a koronavírust.
Az AstraZeneca szóvivője közölte, hogy „a nagyobb kísérletsorozatokban véletlenszerűen felléphetnek megbetegedések, amelyeket azonban független oldalról alaposan meg kell vizsgálni”, illetve próbálták nyugtatni a befektetőket azzal, hogy csak „egyedi megbetegedésről” van szó, és a több 10 000 részvevő közül csak egynél lépett fel komplikáció.

Ennek ellenére a piac azonnal reagált az eseményekre, és már after hoursben közel 10%-ot, az áprilisi szintekre esett vissza a részvényárfolyam (Ticker: AZN).


Júliusban érkezett egy nagyobb momentum a papírba, amikor bejelentették, hogy egy speciális eljárást követően áttörést értek el a vakcinafejlesztésben. Ekkor 20%-ot ugrott a papír ára, majd egy korrekciót követően visszaereszkedett a nyár elején kialakult trendre, amit az elmúlt napokban letört az árfolyam.

A kialakult helyzet hatására több vakcinagyártó cég is közleményt adott ki, többek között a Pfizer, a Johnson & Johnson, a Merck & Co, a Moderna, a Novavax, a Sanofi és a BioNTech, melyben kijelentették, hogy a politikai és társadalmi nyomás nem fog semmilyen nyomás gyakorolni az oltóanyagfejlesztés felgyorsítására. Ez főleg Amerikában lényeges, mivel Donald Trump amerikai elnök többször hangoztatta már korábban, hogy az év végéig, de akár a novemberi elnökválasztásokig piaci forgalomba kerülhetnek a vakcinák.

Az AstraZenecahoz hasonlóan két másik vakcina is lényegesen előrébb jár a fejlesztésben, és már Amerika szerte a végső tesztelési fázist is elkezdték az azokat fejlesztő cégek. A Moderna, illetve a Pfizer és BioNTech által fejlesztett oltóanyag teljesen eltérő módszerrel és hatóanyaggal működne, mint az AstraZenecáé, sőt már a tesztalanyok kétharmadánál pozitívan hatott. Ráadásul az Európai Unió 200 millió dózis vakcinát rendelt meg a Pfizertől.

A sokak által biztos befutónak vélt, és a kormány által hatalmas pénzel megtámogatott Novavax viszont eléggé elmaradt a korábban említett cégektől, mivel még mindig a második fázisban járnak, ráadásul az influenza elleni védőoltásuk fejlesztését is háttérbe szorították a koronavírus elleni vakcina érdekében.


A kialakult negatív trend, elemzők szerint annak tudható be, hogy a befektetők figyelme más vakcinafejlesztő cégek felé terelődött, miután Oroszország bejelentette, hogy elkészült a vakcinájuk. Ekkor a befektetők kivonták a pénzt a papírból, így azóta folyamatosan esik az árfolyam.

Az egészségügyi probléma ellenére még mindig a piac legesélyesebb vakcinafejlesztő cége az AZN, amely egyébként akkora előnyt szerzett magának, hogy továbbra is vezető tud lenni a tesztelés végső fázisában. Ezt úgy néz ki a piac szereplői is tudják, mivel a tegnap esti 8%-os zuhanás óta pre-marketon már csak 2%-os mínuszban van, így akár egy teljesen hétköznapi eséssel is megúszhatják.

Források:

portfolio.hu

investing.com

marketwatch.com