2024 április 23

AstraZeneca – az FTSE legnagyobbja

A szeptember 16-i számok alapján a világon közel 30 millió koronavírus fertőzöttről van biztos tudomásuk, míg közel 1 millió ember vesztette életét a vírussal összefüggésben. Egyértelmű, hogy a társadalmak és a kormányaik tűkön ülve várják a vakcina vagy gyógyszer végleges bemutatását és felfedezését. A versenyben sokan vesznek részt és az állítólagos győztes Oroszország még messze nem tudja magáénak a koronavírus gyógyításának piacát.

Cég leírás

Az AstraZeneca egy brit-svéd gyógyszerészeti és biogyógyszerészeti vállalat. Nemzetközi központja Cambridgeben található, de a kutatás és fejlesztés laborok a svéd Mölndalban, az USA-beli Marylandben és kanadai Torontóban találhatók. A cég fő gyógyszereit a világ nehezen gyógyítható betegségei terén nyújtja például a rákban is nagyon előrehaladott eredményeket tudnak felmutatni.

A céget 1999-ben alapították a svéd Astra AB és a brit Zeneca Group összeolvadásából.  Az évek során sorrá vásárolták fel a kisebb versenytársaikat így mára a brit tőzsde legnagyobb kapitalizációval rendelkező cége lett.

A rekord negyedév

Ez év júliusában a legpozitívabb becsléseket is felülmúlta az AZN Q2-es negyedéves beszámolója. Az eredmények a már meglévő gyógyszerek értékesítéseinek sikerességéből fakadt. Jelenleg az alábbi súlyos és nehezen gyógyítható betegségekre kínál kezeléseket az AZN: szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, gyomor-bélrendszeri problémák, fertőzések, gyulladások, onkológia elégtelenségek valamint vese- és légzőszervi megbetegedések. Kis és nagybefektetők egyaránt éreztek késztetést a részvények vásárlásába és az árfolyam az angol tőzsde legnagyobb vállalata lett.

 

A brit tőzsde tetején

2020 elején, – amikor a pandémia szót a magyar nyelvben még nem használtuk és reggel kilenckor nem a napi fertőzés számok miatt rezgett a telefonunk  – a vezető angol index legnagyobb cége a Royal Dutch Shell (LON:RDSb) volt. Az olajipar világcégnek azonban nehéz hónapjai voltak a teljes iparágat súlytó nehézségek miatt. Kora tavasszal már az AstraZeneca vezette a listát, melyet azóta egyre nagyobb különbséggel vezeti. Jelenleg 112 millárd fontos piaci részesedéssel.

Az FTSE 100 második legnagyobb vállalati is egészségügyi cég, a GlaxoSmithKline (LON:GSK) és ők is ráálltak a koronavírus elleni orvosság kutatására. Ez a vállalat szoros stratégiai együttműködésbe kezdett a a CureVac (NASDAQ:CVAC) nevű amerikai gyógyszer-tech céggel, melynek eredménye egy ribonukleinsac (mRNS) kutatása lett. Ezzel szabályozni tudják a szervezet fehérvérsejt képző rendszerét, így gyógyítva a koronavírus betegségeket. A kutatás nagyon nagy előrelépés az orvostudománynak, de a cég részvényei január eleje óta 15 százalék mínuszban vannak és egyenlőre nincs végleges megoldásuk.

A vakcina tesztelés

Az azóta folyamatos árfolyam növekedésben fő oka a nemzetközi tesztelési rendszerének köszönheti. A vállalat már késői fázisban lévő kutatásokat végez koronavírus vakcina terén. Tesztelnek az Egyesült Királyság több laborjában, Braziliában, Dél-Afrikában és az Egyesült Államokban. A tesztelési folyamat megtorpanását jelentettek be szeptember elején potenciális mellékhatások megjelenése miatt még szeptember első felének közepén. Ez hirtelen ijedséget hozott a piacra, de pár nappal később folytatni tudták a vakcinával való kísérletezést. A két bejelenté között szép hullámvasutazásnak lehettek élvezői a cég részvényesei, de az optimizmus kezd visszatérni a papírba.

Fundamentális tényezők

A vakcina fejlesztés és reprodukciós képességek fejlesztése miatt drága papír P/E aránya 22,68, a P/S aránya 5,49 és a P/B aránya  11,54. Összehasonlításként a GSK esetében ezek a számok 12,94, 2,20 és 5,64. A hosszútávra tervező befektetők az osztalék fizetést is díjazhatják (2,57-4 százalék közötti), ami rendkívül magasnak mondható  egy olyan növekvő árfolyamok mutató vállalat esetén, mint az AZN.

Technikai Tényezők

Azok a hosszú távú befektetők, akik a rövid távú technikai elemzésekre és diagramokra is figyelnek, láthatják, hogy az AZN részvényei jelenleg eléggé túlvásároltak. Bár a részvények magas jegyzési árfolyama sokáig kitarthatnak, de érdekes lesz figyelni, hogy mi történik majd a gyógyszerpiac elkövetkező lassulásával. A 10 indikátorból 8 vételre ajánlja a papírt, míg 2 neutrálisnak tartja. A mozgóátlagokat vizsgálva a 20 napos felett csak zöld kiírást láthatunk.

Ki van még versenyben?

Kormányok, állampolgárok és befektetők szerte a világon számos biotechnológiai és gyógyszergyártási vállalattól várnak eredményeket, amelyek különböző lépéseket hajtottak végre egy olyan gyógymód kidolgozásában, amely végül nemzetközi jóváhagyást kaphat.

Az AstraZeneca, a GlaxoSmithKline és a CureVac mellett számos vállalat dolgozik oltóanyagon vagy más típusú gyógyszeren a covid-19 elleni küzdelemben. Ez a lista az ezzel foglalkozó cégeket sorolja fel:

  • Amgen (NASDAQ:AMGN)
  • Biontech (NASDAQ:BNTX)
  • Gilead (NASDAQ:GILD)
  • Ibio (NYSE:IBIO)
  • Inovio Pharmaceuticals (NASDAQ:INO)
  • Moderna (NASDAQ:MRNA)
  • Novavax (NASDAQ:NVAX)
  • Pfizer (NYSE:PFE)
  • Sanofi (NASDAQ:SNY), and
  • Sorrento Therapeutics (NASDAQ:SRNE)

A fenti cégek jelentős részével találkozhattunk már az elmúlt hónapok híreit figyelve és az árfolyamaikra mind hatással volt a kutatásaikban mutatott előrelépés. Ahogy ezek a cégek egyre közlik a híreiket a befektetők sorra nyomják az „eladás” vagy „vétel” gombot. A következő hetekben valamelyik vállalat megnyerheti a verseny nyugati számára fenntartott bajnokságát. Amikor ez megtörténik, akkor biztosan jó lesz résztulajdonosuknak lenni.