2024 április 16

Megvenné a 4iG a DIGI-t, izgalmas sztori készül a kispapírok piacán

Tegnap, tőzsdezárás után találkozhattunk a BÉT honlapján a hírrel, miszerint a 4iG megvásárolná a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. 100 %-os tulajdonrészét. Nem újdonság, hogy a távközlési piacon terjeszkedne tovább a Jászai Gellért által vezetett cég, a DIGI esetleges megvásárlása ugyanakkor rendkívül komoly lépés lenne a vállalat számára.

Miről is van szó pontosan?

A tegnap megjelent, 4iG által közzétett közlemény szerint egy előzetes megállapodás kerül megkötésre a cég és a DIGI tulajdonosai (RCS & RDS konzorcium) között. A megegyezés nem kötelező érvényű, tehát a felek ettől elállhatnak még. Ugyanakkor megjegyzik, hogy a tranzakcióra 2021. szeptember végéig le is zárulhat.

Mivel előzetes megállapodásról van szó, semmi sem kötelezi a feleket, hogy az ügy részleteiről információkat közöljenek. Ennek megfelelően nem ismerjük azt sem, hogy mennyi lehet a vételára a DIGI-nek. A közlemény azonban kifejti a DIGI néhány adatát. Megtudhatjuk, hogy egy Magyarországon 1,1 millió embert kiszolgáló cégről van szó, melynek 2020-as korrigált EBITDA mutatója 19 milliárd forint volt, 70 milliárdos árbevétel mellett. Nem lepőhetünk meg az adatokon: ha máshonnan nem, a különböző reklámokból, vagy pedig az ismertségi körünkben lévő DIGI ügyfelek miatt sejthetjük, hogy nem kis cégről van szó.

Mit jelenthet az akvizíció a 4iG számára?

A 4iG jelenleg is meghatározó szereplője a magyar telekommunikációs piacnak, így a DIGI Csoport megvételére irányuló törekvése érthető. Eddig is voltak akvizíciók, a mostani azonban nagyságrendje miatt kétségtelenül a legnagyobb hír. A vállalat közzétett gyorsjelentése szerint 2020-ben az EBITDA 5,1 milliárd forintot tett ki. Ha ehhez egyszerűen hozzáadjuk a DIGI tavalyi mutatóját, akkor már láthatjuk is, milyen nagyságrendű a felvásárlás.

Bár ahogy említettük, a vételárat nem tudjuk, nehéz lenne nem pozitív hírként értelmezni a lépést a cég szempontjából. Ráadásul bár előjelek voltak a 4iG terjeszkedésére, maga a hír ebben a formában váratlannak tekinthető. A piaci reakciókra mindenképpen érdemes lesz figyelni; nincs rá jelentős esély, hogy jelentősebb mozgások nélkül telik el a mai kereskedés. A 4iG árfolyama egyébként régóta 590 és 660 forint között ingadozik, ezzel maga mögött hagyva a koronavírus által tavaly okozott mélypontokat. Az árfolyam ugyanakkor még mindig messze van a 2019-ben beállított, jócskán 1000 forint feletti csúcsaitól.