2024 április 25

Reggeli hírlevél 2021.05.10.

Belföld

Megállt az emelkedés a magyar piacon a BUX 0,69%-os mínuszban zárta a hét utolsó napját. Közel vagyunk a mindenkori csúcshoz, de a 45.000 pontot már hónapok óta nem sikerül tartósan áttörni. Most ezt még megérinteni sem tudta a hazai index, de az jól látható, hogy amennyiben sikeresen áttöri a BUX ezt a szintet, úgy tér nyílik az emelkedés előtt. Amennyiben jön az emelkedés, úgy a 46.000 pont lehet a következő ellenállás, ami nem sokkal van a mindenkori csúcsérték alatt, így amennyiben jön egy erősebb pozitív vásárlói hullám, úgy lőtávon belül kerülhet a következő hetekben. Azonban, ha letöri a rövidtávú emelkedő trendet, úgy a következő támasz 43.000 pont környékén lehet. Ettől függetlenül akár folytatódhat is az egész 2021-es évben látott oldalazás is.

A múlt heti nagy emelkedés után, nem csak megtorpant, de komolyabb esést is bemutatott  pénteken az OTP. A 2% feletti esés után újra 14.000 forint alá korrigált vissza a részvény árfolyama, ami hatalmasat menetelt az előző héten. 13.600 forintnál lehet a következő ellenállás, amennyiben tovább esik a papír, azonban az emelkedés sem kizárható a következő napokra, ami által a vállalat részvényei elérhetik a 14.400 forintos árfolyamot is. Év elején erről a szintről jött azonban egy 8%-os esés, ami az akkori árfolyam gyors növekedésének korrekciója lehetett. Az elmúlt hónapok oldalazását szakította meg múlt heti nagy emelkedés, azonban könnyen visszatérhet a részvény és folytathatja ezen tevékenységét is.

Jó pénteki napon van túl a MOL 2% körüli emelkedést tudhat a háta mögött. A jó jelentés után a befektetők is részvényvásárlással értékelték a híreket, így az elmúlt hónapok óta tartó csökkenő trendet most akár meg is törheti az árfolyam mozgása. Az 50 napos mozgóátlagtól szépen el tudott rugaszkodni a papír, igy irányba eheti a 2280-2300 forintos következő szintet, ahonnan már többször is lefordult idén. A növekvő forgalom és az árfolyam emelkedésének kombinációja azonban segítheti ezen cél leküzdését. Ha azonban visszatér és csökkenő tendenciáját folytatja a részvény árfolyama, úgy 2000-2010 forint lehet a támasz a papír számára.

Pénteken erősödést láthattunk a forint árfolyamában az euróval szemben, azonban hamar visszatért a 358 forint fölé az árfolyam. A dollárral szemben azonban erősödni tudott a forint, főleg, ha a teljes múlt hetet nézzük. jelenleg 294,5 forint az árfolyam

Pozitív tartományban zárták a múlt hetet a legfontosabb külföldi tőzsdék +

Pénteken a DAX 15 405,13 ponton, 1,26%-os pluszban, a CAC 40 6 389,62 ponton, 0,44%-kal a pozitív tartományban, az FTSE 100 pedig 7 129,71 ponton, 0,76%-kal a zéró szint fölött zárta a múltheti kereskedést. Az összkép hasonlóan derengős volt a tengerentúlon, ahol a Dow 34 768,52 ponton, 0,67%-os pluszban, az S&P 500 egy 0,70%-os erősödést követően 4 230,65 ponton, a Nasdaq kompozit pedig egy 0,78%-os emelkedést leírva 13 712,14 ponton fejezte be a pénteki kereskedést. Japán jól teljesített az éjszaka folyamán, Hongkong és Kína kevésbé: a Nikkei 225 bő egy órával a budapesti kereskedés megkezdése előtt 0,60%-os pluszban, 29 535,00 ponton, míg a Hang Seng 28 569,12 ponton, 0,12%-os mínuszban, a sanghaji tőzsdeindex pedig 3 410,57 ponton, 0,24%-kal a negatív tartományban áll.  A fontosabb amerikai határidős indexek az európai kereskedés megkezdése előtt kivétel nélkül a pozitív tartományban állnak: a Dow futures 0,30%-os, az S&P 500 határidő 0,17%-os, a Nasdaq kompozit futures pedig 0,04%-os plusznak megfelelő értéket vesz föl. A VIX-index pénteki záróértékéhez képest azonban az index határideje 1,54 ponttal magasabb értéket vesz fel, a budapesti kereskedés megkezdése előtt bő egy órával a határidő 18,23 ponton áll.

Pénteken jelentett az Adidas (ADS), nagyot ugrott az árfolyam +

Jelentős, 8,42%-os pluszban zárta a pénteki kereskedést a kelet-európaiak kedvenc suhogós melegítőjét értékesítő német vállalkozás, a három sávos brand papírjának záróára az Xetrán 280,60 euróig emelkedett, miután az Adidas közzétette a rendkívül jó számokat tartalmazó negyedéves gyorsjelentését. A részvényenkénti nyereség a tavalyi első negyedév 0,16 centes eredményéről 2,86 euróig lőtt ki, a nettó nyereség pedig ugyanezen az időszak alatt 26 millió euróról 502 millió euróra emelkedett. A kínai piacon az értékesítések elképesztő mértékben, 156%-kal bővültek az idei év első három hónapjában: ez azért is megdöbbentő, mivel miután a német brand az ujgurok ellen elkövetett súlyos emberi jogi jogsértések miatt bejelentette, hogy nem fognak többé Hszincsiang tartományból származó pamutot tartalmazó termékeket forgalmazni, a helyi pártvezetések a márka bojkottjára szólították fel a kínai lakosságot. Kasper Rørsted, az Adidas CEO-ja a történtek ellenére bizakodó abban a tekintetben, hogy a márka népszerűsége a mostanra legnagyobb célpiacukat jelentő országban továbbra sem fog ereszkedni, globálisan pedig 2025-ig évi kétszámjegyű növekedést jelez előre.

Ma jelent a Simon Property Group (SPG), pozitívak a várakozások +

Budapesti idő szerint ma éjszaka, az amerikai kereskedés zárását követően teszi közzé negyedéves gyorsjelentését az elmúlt időszak egyik legizgalmasabb tőzsdén kereskedett vállalkozása, a plázák, outletek és konditermek helyiségeinek bérbeadásával foglalkozó Simon Property Group. Akik követték az árfolyamot, azok minden bizonnyal emlékeznek arra, hogy a koronavírus első hulláma mennyire megviselte a részvényt: tavaly februárban még 140 dollár fölött forgott a papír, majd tavaly március elején már valamivel 50 dollár alatt ment a jegyzés – közel 65%-ot esett az árfolyam alig egy hónap leforgása alatt! Azóta már tudjuk, hogy a befektetők kicsit túlreagálták a koronavírus miatti parát, az árfolyam rövidebb megszakításokkal folyamatosan emelkedett, a pénteki záróár pedig 124,94 dollár volt: a 13,70 értéket felvevő P/E arány azonban még mindig diszkont árat jelez, és a technikai kép alapján is vételi momentum látható. Az utolsó két kereskedési napon két fehér kalapácsgyertyát rajzolt ki az árfolyamjelző grafikon, az MACD pedig emelkedő trendet jelez előre. Az elemzői várakozások szintén pozitívak: 2,25 dolláros részvényenkénti nyereségre számítanak, ami magasabb EPS érték, mint a koronavírus-járvány begyűrűzése óta jelentett bármelyik eredmény, és egyben azt is jelenti, hogy a trend a járvány előtti szint irányába tart.

Iparági források szerint folytathatja amerikai befektetéseit a TSMC (TSM) +

A fogyasztói szokások megváltozása és a digitális transzformáció felgyorsulás miatt nagyszerű időszakot tudhat maga mögött a NYSE-n is kereskedett, tajvani központtal működő TSMC, mely a világ legnagyobb szerződéses mikrochip gyártója 54%-os piaci részesedésével. Mivel a mikrochipek az USA és Kína technológiai versengésében kitüntetett helyet foglalnak el, továbbá iparági előrejelzések szerint az előttünk álló 5 évben folyamatosan növekedni fog a félvezetők iránti kereslet, ezért a tajvani gyártó tavaly májusban stratégiai jelentőségű megállapodást kötött még a Trump-adminisztrációval, melyben a vállalták, hogy 12 milliárd dollár összértékben egy új, 5 nanométeres chipek gyártására is képes öntödét létesítenek az arizonai Phoenixben, ahol 2024-ben kezdődhet meg a termelés. A múlt héten megszellőztetett iparági hírek szerint a TSMC további 5 gyártóüzem létesítését tervezi az USA területén az előttünk álló időszakban, ami összhangban áll a Biden-adminisztráció nemzetbiztonsági céljaival és a geostratégiai érdekeivel is: az új elnök kiemelt szerepet szentel mind a mikrochipgyártásnak, mind pedig a Kína által egy lázadó, szakadár tartománynak tartott Tajvan külpolitikai helyzetének. A TSMC 2025-ig az árbevétel évi 10-15%-os növekedésével kalkulál, a profitnak pedig egy jelentős részét vissza szeretné forgatni a vállalatvezetés a termelőkapacitások bővítésébe. Az Egyesült Államok jelenleg a világ mikrochipjeinek a 47%-át adja el végfelhasználóknak, azonban csak a gyártási kapacitás 12%-a fölött rendelkezik, az utóbbi számot az amerikai politikai és gazdasági vezetés is legalább triplázni szeretné az előttünk álló évek során.