Nem egyszerű, de sikeres évet zárhat az OTP részvénye
A lassan óesztendőnek hívható 2021-ben bőven akadtak izgalmak a tőkepiacokon, és ez igaz a Budapesti Értéktőzsdére (BÉT) is. Az OTP számára sem volt unalmas az év, jelen állás szerint összességében szép emelkedést hozott a 2021-es esztendő a bankrészvény számára. Még akkor is igaz ez, ha végül a Molhoz hasonlóan inkább a lefordulásé volt a főszerep az év vége felé haladva.
Kiváló teljesítmény – majdnem több is lett
Az előző évet nem sokkal 13400 forintos árfolyam alatt zárta a legnagyobb hazai blue chip. A tegnapi záróárból kiindulva tehát egy körülbelül 3000 forintos felértékelődést hozott a 2021-es év, több, mint 22 %-os hozamról beszélhetünk ez esetben. Sokáig tűnt úgy, hogy nem lesz ilyen szép az év, a harmadik hullám tavaszi felfutása során a nemzetközi piacok szárnyalásának ellenére csak hosszú oldalazást tudott bemutatni az OTP.
Az áttörés május elején érkezett; a bank rendkívül erős teljesítménye, a második legnagyobb szlovén bank megvásárlása, valamint a hazai gazdasági nyitás egy hónapos rallyt eredményezett, egészen a 17000 forintos szint fölé. Kisebb korrekció után augusztus elejétől újra indult az OTP rallyja, kisebb megszakításokkal november elején már 19500 forint felett is járt a bankpapír értéke a tőzsdén. A nagy szárnyalás szükségszerűen magával hozta a technikai túlvettséget, ami profitrealizálásokat indított el a sokat futott részvényben. Erre jött rá az omikron mutáns megjelenése, majd az ebből való felállás után a kormány karácsony előtt bejelentett kamatstop intézkedése. Végül így eltűnt az idei több, mint 6000 forintos emelkedés fele, ennek ellenére nem panaszkodhatnak a részvényesek az igen magas inflációt is többszörösen túlteljesítő hozamra.
Jövőre is lehetnek izgalmak
Nehéz előre jósolni a 2022-es évre, de az biztos, hogy nem igazán fogunk unatkozni. Továbbra is nagy kérdés, hogy hogyan folytatódik tovább a most épp a világon rekord esetszámokat produkáló járvány; ez a makrogazdasági folyamatokra különösen érzékeny bankszektor számára kiemelt fontosságú. Ahogyan az is sokat nyom majd a latba az OTP számára, hogy a monetáris szigorításoktól való félelem közepette hogyan alakul az általános piaci hangulat.
Vállalatspecifikus tényezőkből sem lesz hiány. Kiderülhet, hogy hogyan folytatódik a kamatstop története, lesznek-e újabb bankokat sújtó intézkedések. Az MNB közben feloldotta az osztalékfizetési tilalmat, így az elmúlt évek elmaradt osztalékaiból szép summa ütheti az OTP részvényesek markát. Ezek mellett általában érdemes lesz a nagybank eredményét tükröző gyorsjelentéseket követni, ahogyan az esetleges újabb akvizíciók is hozhatnak még nagyobb mozgást.