Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 23

Holnap jelent az OTP és a Mol – ezekre kell leginkább figyelni

Biztosra vehető, hogy nem lesz unalmas a holnapi nap a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT). Gyorsjelentést tesz közzé ugyanis az OTP és a Mol is holnap a tőzsdenyitás előtt. A két legnagyobb hazai blue chip adatsora szinte mindig jelentős mozgást (és sokszor forgalmat) hoz a tőzsdére, ezért a holnapi nap is izgalmasnak ígérkezik. A főbb eredménysorok mellett több egyedi dologra is érdemes lesz figyelni.

OTP – ukrán és orosz leánybank a fókuszban

Az OTP számára nem alakult felhőtlenül a 2022-es első negyedév, az időszak körülbelül felénél ugyanis kitört az orosz-ukrán háború. Mind Oroszországban, mind Ukrajnában van az OTP-nek leánybankja, ami miatt különösen érzékenyen érinti a bankcsoportot a fegyveres konfliktus. A legfontosabb eredményt befolyásoló kérdés tehát az, hogy mekkora céltartalékot képez minderre a bank.

Kiemelt figyelemmel várja a piac az orosz és ukrán leánybankok számait

Ezek mellett természetesen a főbb profitsorok is fontosak, bár kétségtelenül ebből ilyen bizonytalan környezetben nehéz a jövőre vonatkozó következtetéseket leszűrni. A menedzsment kommentára ugyanakkor kiemelt figyelmet kaphat. A kérdés, hogy kapunk-e újabb információkat a nagybanktól az orosz és ukrán operációval való hosszabb távú tervek kapcsán. Emellett a magyar makrogazdasági folyamatokat is leképezheti már a jelentés, a hazai hitelezési aktivitásra kell majd figyelnünk.

Mol – benzinárstop és marzsok

A Mol az idei évben eddig a messze legjobban teljesítő blue chip, ha csupán az árfolyamot nézzük. Az olajipari óriás ugyanis közvetetten nem volt érintett a háborús térségben, amit értékelhettek a befektetők – az extra, 242 milliárd forintos osztalék mellett. Leginkább az Ural-Brent margin hatásai lehetnek ezért fontosak, a downstream valószínűleg kiemelkedően magas EBITDA-ról számolhat majd be.

A downstream szegmens számait kell majd figyelni holnap

A benzinárstop hatásai viszont az egész negyedév során bevételkiesést okoztak a Mol számára, főleg, mióta a nagykereskedelmi árakat is maximalizálta a kormány. Így a Mol esetében több szegmensnél is éreztetheti a hatását az intézkedés. A nagy kérdés az lesz, hogy az előbb említett nyereség a finomítói marzsokon lesz magasabb, vagy pedig a benzinárstop okozta bevételkiesésnek lesz a nagyobb hatása. Az orosz olajtól való függetlenség kapcsán pedig a vezetőség kommunikációja lehet piacmozgató hatású.