Ezt az adatot nézd, ha Mol részvényed van!
A BUX értékének döntő részét adó 3 blue chip, az OTP, a Mol és a Richter közül leginkább a Mol az, amelyet elkerülték az orosz-ukrán háború tőzsdei hatásai. Persze az olajmulti árfolyama is hektikusan mozog, olykor jelentős esésekkel, de nem beszélhetünk nagy leértékelődésről a háború előtthöz képest. A Molnak ugyanis nincs jelentős kitettsége a térségben, de az áttételes hatások érintik – összességében jelenleg pozitívan.
Árstop és árrés
Az olajárak emelkedését nem tudja önmagában kihasználni az olajvállalat, ugyanis az itthon bevezetett, immár nagykereskedelemre is igaz árstop miatt naponta jelentős veszteségeket szenved el a Mol a benzinkutak ellátásából. Minél magasabb az olajár, ezen az oldalon annál magasabb a veszteség is. Kalkulációk szerint mindez napi 1 milliárd forint körüli mínuszt termelhet, de persze a pontos adatok majd csak a gyorsjelentésekből lesznek elérhetők.
A Mol azonban jelentős profitot tud felhalmozni abból, hogy jelentőssé nőtt a háború miatt az Ural/Brent árrés. Az orosz típusú Ural olajfajtának az ára ugyanis jóval lejjebb van az orosz támadás és a szankciók következtében. A magyar olajcég viszont éppen ezt az olajat vásárolja és dolgozza fel finomítóiban legnagyobb részt, így jelentős összeget nyer a két olajfajta közti különbözeten. Pletser Tamás, az Erste elemzője szerint ez akár napi 2 milliárdos többletet is jelenthet átlagosan. Mindenképpen érdemes tehát követni mind az árstop, mind az Ural/Brent árrés alakulását, ezek hatnak most leginkább a Mol működésére a rendkívüli helyzetben.
Vannak kockázatok
Kijelenthető tehát, hogy egyelőre még pozitívak is lehetnek a hatások a Mol számára, és ez szépen meglátszódhat majd az idei első negyedévről szóló gyorsjelentésben is. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy ez kockázatot is hordoz magában, ugyanis a Mol finomítói Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató elmondása szerint többnyire az orosz típusú kőolaj feldolgozására képesek.
Amennyiben olyan döntés születne, hogy nem érkezhet tovább kőolaj a Barátság kőolajvezetéken keresztül, az igencsak negatívan érintené nem csupán az ország energiaellátását, hanem magát a Molt is. Hasonló kockázat lehet, ha a magas olajárak és az árstop fennmarad, de szűkül az Ural/Brent margin. Fontos tehát közelről figyelni a fenti folyamatokat, hiszen a részvény befektetői értékeltsége is hamar változhat mindkét irányba ezek tükrében.
https://www.vg.hu/penz-es-tokepiac/2022/03/olcsobb-olajjal-ellensulyozza-a-mol-az-uzemanyagar-sapkat