Csányi is megszólalt – mi várhat az OTP-re?
Az orosz-ukrán háború kitörése óta a szokásosnál is több figyelem irányul a legnagyobb hazai blue chipnek, az OTP-nek a mozgására. A bankrészvény ugyanis novemberi csúcsaihoz képest körülbelül lefeleződött, ami rövid idő alatt jelent nagyon nagy esést. Pénteken Csányi Sándor, a bank elnök-vezérigazgatója is kommentálta a háborús helyzetet, valamint az OTP árfolyamát is. Kérdés, hogy a bank első embere részéről láthatunk-e majd például részvényvásárlásokat.
15 %-os esés indokolt Csányi szerint
Pénteken Csányi ismertette az OTP oroszországi és ukrajnai terveit. Az elnök-vezérigazgató szerint jelenleg problémamentesen zajlik a működés mindkét országban, megvan a bizalom az OTP leányaiban az érintettek körében. Nagyon fontos jelzést adott ugyanakkor arról a bankvezér, hogy ha százmillió dolláros nagyságrenddel kéne az anyabanknak segítenie, akkor elhagynák a háborúval sújtott területet. Egyelőre azonban mind az ukrán, mind az orosz OTP marad, és a további helyzet fényében születhet döntés ennek módosulásáról.
Csányi szerint, ha mégis mindent elveszítenének az említett két leánybank kapcsán, akkor is csupán 15 %-os árfolyamesés lenne indokolt. Ennek fényében jelezte, reméli, hogy nem a kisbefektetők szabadulnak az OTP részvényektől, mert indokolatlan az áresés. Valószínűleg külföldi befektetők adhattak el, de Csányinak nincs értesülése arról, hogy a piaci pletykáknak megfelelően az egyik nagytulajdonos, az orosz származású, de magyar állampolgár Rahimkulov testvérpár tulajdonában lévő Kafijat szállna ki.
Csányi is vásárolhat?
Kérdés persze az elnök-vezérigazgató szavai alapján, hogy honnan mérjük a 15 %-os esést. A konfliktus erősödése előtt 18 ezer körül járt az OTP részvények árfolyama, ehhez képest a 15 %-os eséssel számolva most 15300 körüli árfolyam jön ki. Ehhez közel 50 %-os emelkedés lenne szükséges a jelenlegi árfolyamszintről. Figyelembe kell venni ugyanakkor, hogy ez csupán az orosz és ukrán leánybankok vesztesége lenne. Az esetleges áttételes, bankszektort és pénzügyi piacokat érintő hatások is jelentősek lehetnek egy elhúzódó katonai-gazdasági konfliktus esetén.
Az igazán érdekes az lesz, hogy Csánya Sándor vásárol-e a napokban OTP részvényt – a korábbiakban legtöbbször ezt szingapúri befektetési alapján, a Sertorius-on keresztül tette meg. Erről a korábbi gyakorlatnak megfelelően tájékoztatnák a befektetőket a tranzakciót követő munkanapon. A bank vezetésének vásárlásait mindig kiemelt figyelemmel követték a piacok, emellett esetleges sajátrészvény-vásárlásról érkező hírek is irányadóak lehetnek.
Címlapkép forrása: Shutterstock