2025 január 15

OPUS – íme a számok, 30 milliárdos profit 9 hónap alatt!

Nehéz gazdasági környezetben kellett teljesítenie az OPUS Global Nyrt.-nek, a ma közzétett harmadik negyedéves jelentés szerint azonban a vállalatcsoportnak sikerült mindez. Lényegében megismétlésre került a tavalyi kiemelkedően magas adózott eredmény az év első 9 hónapjára vonatkozóan. Folytatódik tehát a jó teljesítmény az előző negyedév után is.

OPUS – 30 milliárdos profit

Az OPUS árbevétele 2024 első három negyedévében összesen közel 449 milliárd forintot tett ki. Az adat 12,1 %-os csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest. A költségek eredményes lefaragásából adódóan azonban így is emelkedni tudott az EBITDA, melynek 68,4 milliárdos értéke 4,1 %-os növekedést jelent a 2023-as év első 9 hónapjához képest. Az adózott eredmény tekintetében lényegében stagnálásról beszélhetünk. Míg tavaly január és szeptember között 30,7 milliárd forintos profitot sikerült elérni, addig idén eddig 30,4 milliárd forintot realizált eredményként az OPUS.

A jelentéshez kapcsolódóan Lélfai Koppány, az OPUS Global Nyrt. vezérigazgatója megjegyezte: „Az első 9 havi számokból pontosan látszik, hogy komoly erőfeszítések kellenek a nehéz gazdasági helyzet ellensúlyozásához, a költségek racionalizálásával azonban ezt sikeresen teljesítettük. Fontos látni, hogy csoport szinten jól működik a diverzifikált portfolióra épített stratégia.”

Szegmensenkénti eredmények

Az OPUS tevékenységének legfontosabb szegmensei az ipar, a mezőgazdaság, az energetika, valamint a turizmus. Érdemes ezen üzletágak eredményét külön is vizsgálni – továbbra is az idei első három negyedév összesített eredményét tekintve. Az ipari szegmens árbevétele 209,7 milliárdról 195,8 milliárdra csökkent, míg az EBITDA 11 %-kal 26 milliárd forintra esett vissza. Az adózott eredmény végül 22,8 milliárd forintot tett ki a 2023-as hasonló időszak 40,2 milliárd forintjához képest.

A mezőgazdaság szegmenst is megviselte a nehezebb gazdasági környezet. Az árbevétel 17,5 %-kal 85,3 milliárd forintra csökkent, a 12,7 milliárd forintot kitevő EBITDA esetében 3,6 %-os csökkenés volt látható. Az adózott eredmény ugyanakkor 87,1 %-kal nőtt, az első három negyedévben meghaladta a 4,3 milliárd forintot. Mindez leginkább az élelmiszeripar kiemelkedő teljesítményének volt köszönhető.

Kilőtt a turizmus szegmens január és szeptember között. Az árbevétel tekintetében 23,4 %-os volt a növekedés, amely így már 36,5 milliárd forint. Az EBITDA még nagyobb mértékben nőtt, 5,5 milliárd forintról 8,5 milliárd forintra – több, mint másfélszeresére emelkedett ez az eredménysor. Az adózott eredmény pedig duplázott, így 4,8 milliárd forintot sikerült realizálni a turizmusból. A külföldi és belföldi vendégéjszakák számának emelkedése, valamint a turizmus költéseinek növekedése is támogatta a kiemelkedő eredményt.

Az energetikai szegmensben 10 %-kal csökkent az árbevétel, 154,4 milliárd forintra, miközben az EBITDA másfélszeresére, 21,2 milliárd forintra nőtt. Az adózott eredmény soron 17,6 %-os visszaesés volt látható a bázisidőszakhoz képest, amely így 1,7 milliárd forintot tett ki.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!